ABD;Saldırgan Facebook’ta yapacaklarını yazmış

ABD’nin Texas eyaletinde bir ilkokula silahlı saldırı düzenleyen ve 19’u çocuk 21 kişiyi öldüren saldırganın yapacağı saldırıyla ilgili Facebook’ta paylaşımlarda bulunduğu belirtildi.

Texas Valisi Greg Abbott, 18 yaşındaki Salvador Ramos’un Facebook’ta yaptığı ilk paylaşımda “Büyükannemi öldüreceğim,” diye yazdığını belirtti.

Saldırıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan Abbott, Ramos’un yaptığı ikinci paylaşımda büyükannesini öldürdüğünü söylediğini, üçüncü paylaşımda ise bir ilkokula silahlı saldırı düzenleyeceğini yazdığını aktardı.

Ramos’un Facebook’taki üçüncü paylaşımını silahlı saldırıdan yalnızca 15 dakika önce yaptığı belirtildi.

Salvador Ramos, Uvalde kentindeki Robb İlkokulu’na bir tabanca ve bir AR-15 tüfekle saldırdı, okulda öğrenim gören 7-10 yaşları arasındaki 19 çocuğu öldürdü.

Saldırıda isimleri Eva Mireles ve Irma Garcia olarak açıklanan iki öğretmen de hayatlarını kaybetti.

Ramos da kendisine müdahale eden polis tarafından vurularak öldürüldü.

21 kişinin hayatını kaybettiği olay, ABD tarihinin en kanlı silahlı saldırılarından biri.

Aralık 2012’de Connecticut’taki Sandy Hook ilkokulunu hedef alan silahlı saldırıda 20’si çocuk 26 kişi hayatını kaybetmişti.

Akıl hastalığı şüphesi yok

Texas Valisi Abbott, saldırgan Ramos’un herhangi bir sabıka kaydı ya da akıl hastalığı olduğuna dair bir kayıt bulunmadığını belirtti.

Yalnız ve sorunlu bir ev hayatı olduğu belirtilen Ramos’un konuşma güçlüğü bulunduğu ve bu nedenle arkadaşları tarafından çocukluğundan beri sözlü şiddete maruz kaldığı ifade ediliyor.

Salvador Ramos’un silahla vurduğu büyükannesinin hastanedeki tedavisi sürdüğü ancak durumunun ciddi olduğu belirtiliyor.

Ramos’un 18 yaşını doldurur doldurmaz iki yarı otomatik tüfek satın aldığı düşünülüyor.

Biden: Bu acıyı eyleme çevirmenin zamanı geldi

Uvalde kentindeki Robb İlkokulu’nda düzenlenen saldırı sonrası açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, “Tanrı aşkına ne zaman silah lobisine karşı duracağız?” dedi.

18 yaşındaki bir çocuğun mağazadan silah satın alabilmesi fikrinin yanlış olduğunu dile getiren Biden, “Bu tip kitlesel silahlı saldırılar dünyanın başka yerinde nadiren gerçekleşir” dedi.

“Bu acıyı eyleme çevirmenin zamanı geldi” diye konuşan Biden silah satın almayla ilgili yasalarda düzenleme yapma çağrısında bulundu.

Biden, Beyaz Saray’da ve ABD’deki federal binalarda bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.