Abdulkadir Selvi muhalefeti bu kez CHP’nin reklamcısı üzerinden eleştirdi

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet Gazetesi Abdulkadir Selvi bu kez de CHP’nin reklamcısı  Ateş İlyas Başsoy’un ağzından muhalefete uyarılarda bulundu.

Selvi,Ateş İlyas Başsoy farklı bir reklamcı. Siyasete, seçim kampanyalarına, seçimlere başka bir yerden bakmayı biliyor,diye yazdı.

Selvi’nin konuyla ilgili yazısının o bölüm şöye;

Onu ilk olarak “AKP neden kazanır? CHP neden kaybeder?” kitabından keşfetmiştim. CHP’nin 2019 yerel seçim kampanyasını yönetmesini ise izleme imkânım oldu.

Ateş İlyas Başsoy’u, Ruşen Çakır’ın Medyascope’taki yayınında izledim.

“6’lı ittifak diye bir kavram çıktı son dönemde ortaya ama ben de bir heyecan göremiyorum orada. Heyecan potansiyeli var. Çok fazla artılar var, çok olumlu işe yarayacak cevherler diyeyim ama sonuçta bu cevherlerden yemek pişmedi. İnsanlara da heyecan uyandıracak bir dalga yaratılamadı” dedi.

BAŞSOY’UN UYARILARI

Başsoy, muhalefetin düşmanı değil. CHP’nin seçim kampanyalarını yürütmüş bir isim. Kendi tabiriyle, “Muhalefetten ekmek yiyen bir reklamcı.” O nedenle yaptığı değerlendirmeler, işini bilen birinin yapıcı uyarıları.

6’lı ittifakın net olmadığını, topluma net mesajlar vermediğini, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem vaadinin toplumda bir ilgi uyandırmadığını savunuyor. Toplumda heyecan uyandıran mesajların verilmesi gerektiğini söylüyor.

Bunun neresi yanlış?

MATEMATİK TUTMUYOR

“Maalesef bu matematik tutmuyor. Bu matematik tutsa Türkiye’de, geçmişte bir sürü sosyalist hareket yüzde 1 alıyorlardı ama birleştiklerinde bakıyorlar 0.5 alıyorlar. Yüzde 4 almasını bekliyorsun bir sinerji olarak, ters bir sinerji oluyor, daha da az oy alıyorlar. Eğer netleşmezse ben burada böyle bir risk görüyorum” diye uyarıyor.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM

6 parti şimdiye kadar ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’den başka bir şey vaat etmedi. Başsoy bunun toplumda bir karşılığı olmadığı görüşünde.

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in hiçbir anlamı yok. Çok soyut bir kavram. Lisans eğitimini tamamlamış birisi için anlamı olabilir ama pratikte biz bunun için bir araya geldik demenin halk tarafında bir anlamı yok” diyor.

ERDOĞAN’I BIRAKIRLAR MI

Muhalefet, ‘Nasıl olsa ekonomi kötü… Millet Erdoğan’ı götürür bizi getirir› havasında. Ateş İlyas Başsoy buna temelden itiraz ediyor.“İnsanların fakirleştiği tezi ne kadar gerçekçi? Bizim zannettiğimiz kadar olmayabilir. O yüzden buradan hareket ettiğimizde bize oy verebilecek kitleye çok fazla seslenmeyebiliriz. Bu insanların, bu 6 partiyle gelecek beklentisi gerçekçi olmayabilir. Şu anda daha fazla ekmek kazanma şansları var. Çünkü üretim var. Tek vardiya çalışan fabrikalar üç vardiya çalışıyor. Bu demek ki üç kat daha fazla insan çalışıyor. Çünkü ihracat yapıyor ekonomi.