Abdulkadir Selvi;Millet ittifakı sallantıda

Saray’a yakınlığı ile bilinen Abdulkadir Selvi ‘‘Erdoğan sorunları biliyor’‘başlığı ile yazdığı yazıda millet ittifakının halkta heyecan uyandırmadığını iddia etti.

Selvi’nin bugün Hürriyette çıkan yazısının bir bölümü şöyle;

6’lı masada yaşanan dalgalanmalar iktidar cenahından ilgiyle takip ediliyor. Kimi zaman “Biz dememiş miydik?” havası oluşuyor. Kimi zaman “Bunlar ne yapacak?” merakı yaşanıyor. Ama genel izlenim, 6’lı ittifakın toplumda heyecan uyandırmadığı ve halka güven vermediği yönünde. 6’lı masadaki sallantılar, iktidar cephesinde moral artışına neden oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk zamanlar, “Biz kendi işimize bakalım. Onların ne yaptığı önemli değil” havasındaydı. Ama son iki konuşmasında 6’lı ittifaka esaslı eleştiriler yöneltiyor. Erdoğan’ın, “Biz kendi işimize bakalım” yaklaşımı doğru. Halk hâlâ AK Parti ne yapacak diye bakıyor.

6’LI İTTİFAKA SALVOLAR

Ama siyasetin doğasında rakibinin açığını yakalayınca eleştirmek var.

Gültekin Uysal’ın, Babacan ve Davutoğlu’nu hedef alan tweet’leri, Temel Karamollaoğlu’nun üçüncü ittifaktan söz etmesi, 6’lı ittifak üzerinde kuşkuların oluşmasına neden oldu. Erdoğan tecrübeli bir siyasetçi, eski bir futbolcu. Kalede boşluğu görünce şutunu attı. “Bu süreç, muhalefetin ve 28 Şubat İttifakı’nın kendi menfaatlerinden ve hırslarından başka bir gayelerinin, hiçbir amaçlarının olmadığını ortaya çıkarmıştır. Muhalefetin ve 6+1’li masanın tek derdi, birbirine gol atmak, sosyal medyadan birbirlerine ayar vermek, laf yetiştirmektir” dedi.

6 ARTI 1 İTTİFAKI

Ben yazıda 6’lı ittifak dedim ama dikkatinizi çekmiştir. Erdoğan“6 artı bir ittifakı” diyor. HDP’yi de ittifakın bir parçası olarak görüyor. HDP ittifakın bir parçası değil, asıl en önemli parçalarından biri. CHP ve İYİ Parti’yi çıkarın, diğerlerinin toplamı HDP’nin yarısı etmiyor.

2023’Ü GÖREMEYECEKLER

Demirel, DYP’lilere, “Siz birbirinize güvenin ki millet de size güvensin. Siz birbirinize güvenmezseniz millet de size güvenmez” diye uyarılarda bulunurdu. Siyasette güven önemli. Millet size güvenirse peşinize düşer. Sizi destekler. Güvenmediği bir lidere, güvenmediği bir ittifaka oy verir mi? Vermez. 6’lı ittifakın en önemli sorunu bu. Bunlar birbirlerine güvenmiyor ama milletin kendilerine güvenip destek vermesini bekliyor. Siz birbirinize güvenmiyorsunuz ki millet size güvensin.

Bizde “Kavgalı eve kız verilmez” diye bir söz vardır. 6’lı ittifak henüz yolun başında ama şimdiden kavga etmeye başladılar.

Erdoğan da o noktadan vurdu.

Sürekli kavga eden, sürekli birbirlerine çelme takan, sürekli kapris ve kumpas peşinde koşan 28 Şubat İttifakı, bırakın 2023 seçimlerini, Allah’ın izniyle 2023’ü bile göremeyeceklerdir” diye konuştu.

AK Parti milletvekillerinin alkışlarına bakılınca 6’lı ittifakla ilgili gelişmeleri yakından izledikleri belli