Ahmet Şık: Öğretmenler atama beklerken Hizbullahçı kadroların atanmasının gerekçesi nedir?

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sundu.

Ahmet Şık soru önergesinde, Diyarbakır’da bir okul müdürü ile öğretmenin Hizbullah terör örgütüne üye olmaktan ceza aldıkları halde görevlerine devam etmesinden bahsetti. Şık, Milli Eğitim Bakanı Özer’e “Binlerce öğretmen atama beklerken Hizbullah kadrolarının öğretmen olarak atanmasının gerekçesi nedir?” sorusunu yöneltti.

ŞIK, O ÖĞRETMEN VE MÜDÜRÜN NEDEN HALA GÖREVDE OLDUĞU GÜNDEME GETİRDİ Önergesinde, basına yansıyan müfettiş raporunun ayrıntılarını da paylaşan Ahmet Şık şunları kaydetti:

“Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi kantinini işleten M.K.’nin geçmişte örgüte yardım ve yataklıktan 3 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası aldığı, hapis cezasının yanı sıra kamu yasağı almasına rağmen M.K.’nin kantin ihalesine başvururken sunduğu belgelerde sicilinde ‘adli sicil kaydı yoktur’ ibaresinin yer aldığı, bu nedenle M.K. ile Kayapınar Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği arasında imzalanan kantin kira sözleşmesinin iptal edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Raporda ayrıca öğretmenler ve müdürlerle ilgili yapılan inceleme sonucunda 25 müdürden ikisinin Hizbullah üyeliğinden hapis cezası aldığı ifade edilmiştir. Müfettiş raporlarına göre; Silvan Çardak Ortaokulu Müdürü ve Silvan Eğitim Bir Sen Şube temsilcisi olan H.B. 1986’dan 1997’ye kadar sınıf öğretmeni olarak görev yapmış ve 1997’de İstanbul’da görev yaparken istifa edip sonrasında Hizbullah’la bağlantısı nedeniyle 6 yıl 3 ay hapis cezası alarak tutuklanmıştır. 22 Ağustos 2005’te cezası kesinleşen H.B 18 Ekim 2010’da açıktan atanmak için Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurmuş ve ardından Atatürk İlkokulu’na ataması yapılmıştır. 2011 yılında ise Silvan İlköğretim Okulu’nda müdür yardımcısı olarak görev yapan H.B ardından 5 yıl boyunca muhtelif okullarda çalıştıktan sonra 2016 yılında Silvan Çardak Okulu’na müdür olarak atanmıştır.