Ahmet Türk: Devlet Aysel Tuğluk konusuna düşmanlık anlayışı ile yaklaşıyor

Ahmet Türk Aysel Tuğluk hakkında Mezopotomya ajansına mülakat verdi.

Artıgerçek’te yer alan habere göre Ahmet Türk şöyle konuştu;

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) kurucu Eş Genel Başkanı Tuğluk için 2009 ile 2014 yılları arasından Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanlığı görevini birlikte yürüttüğü Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Tuğluk, “Tanıdığım en iyi siyasetçi, en iyi arkadaş, en iyi yoldaştı” ifadesini kullandı. Düşman hukuku işletildiğini söyleyen Türk, “Farklı düşünebiliriz, farlılıklarımız olacak, hatta siyaseten birbirimize karşı mücadele de vermiş olabiliriz. Ama gerçekten cezaevinde kalamayacak durumda olan bir insana bu kadar düşmanlık yapılmasını da kabullenmek ve anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

‘HALKA OLAN İNANCI, SİYASETE OLAN İNANCI TAM’

“Her şeyi paylaşan, adeta hiçbir kibri olmayan, ortak değerlendirmeyi hep esas alan, o yaklaşımı gösteren bir yapıdaydı. Halka olan inancı, siyasete olan inancı tamdı. Dürüst bir siyasetçi, dürüst bir Kürt, halkının geleceğini her zaman her şeyden çok önemseyen bir arkadaşımız bir yoldaşımızdır” dedi. Tuğluk ile uzun yıllara dayanan siyasi bir geçmişleri olduğunu ifade eden Türk, “Beraber eşbaşkanlık görevini 5 yıla yakın sürdürdük. Gerçekten demokrasiye inanan ve halkının mücadelesini içten yürüten buna inanan bir arkadaşımız. Elbette ki fikirlerinden, düşüncelerinden dolayı bugün zindandadır. Tabii birçok arkadaşımız zindanda ama Aysel, gerçekten sağlık durumuna geldiğimizde içerde tutulmaması gerektiği konusunda vicdan sahibi her insanın bunu düşünmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘DÜŞMANLIK ANLAYIŞI İLE YAKLAŞIYOR’

Türkiye’de insani değerlerin dahi ayaklar altına alındığını dile getiren Türk, Tuğluk hakkında gönderildiği ATK’de gerekli muayenenin yapılmadığını söyledi. Türk, “İnsani bir durumdur. Sağlığı gerçekten çok bozuktur. Cezaevinde yatma koşulu yok. Ama buna rağmen bu iktidar maalesef adeta bizlerden, siyasetçilerimizden bir yerde büyük bir bedel ödetmek için hazırlanmış görünüyor. Yani bir düşmanlık anlayışı ile yaklaşıyor. Oysa ki; biraz insan olmak lazım. Sağlık durumu bu şekilde olan bir insanın cezaevinde tutulması gerçekten insani değil” diye belirtti.

Tuğluk’un sağlık durumunun düzelmesinin mümkün görünmediğini ifade eden Türk, aldığı haberlere göre cezaevinde kalma koşulu olmadığını ve kendi ihtiyaçlarını karşılama şansına sahip olmadığını aktardı. “Böyle olmasına rağmen bir düşman hukuku işletiliyor” diyen Türk, “Farklı düşünebiliriz, farlılıklarımız olacak, hatta siyaseten birbirimize karşı mücadele de vermiş olabiliriz. Ama gerçekten cezaevinde kalamayacak durumda olan bir insana bu kadar düşmanlık yapılmasını da kabullenmek ve anlamak mümkün değil” diye konuştu.

 ‘CEZAEVİNDE ÖLÜMÜ HAZIRLANIYOR’

Aysel Tuğluk ile bir yılı aşkın bir süre önce cezaevinde yaptığı son görüşmede de durumunun iyi olmadığını anımsatan Türk, “Durumu gittikçe ağırlaşıyor. Bu hastalık öyle bir şey ki; gün geçtikçe daha da ağırlaşan, bazen kendi arkadaşlarını tanımıyor. Arkadaşların verdiği bilgiye göre bazen uyurken, ayakkabısını bile çıkarmadan yatağa giriyor. İhtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değil. O nedenle gün geçtikçe gerçekten bir insanı adeta orada ölüme mahkum etme gibi bir davranış içinde. Hem Adalet Bakanlığı hem ATK hem de bugün Türkiye’yi yönetenler adeta bir insanın cezaevinde ölümünü hazırlayan bir bakış açısına sahip” ifadelerini kullandı.

‘HUKUKSUZLUĞUN, ADALETSİZLİĞİN, ZULMÜN YÜRÜTÜLDÜĞÜ BİR DÖNEMİN İÇİNDEYİZ’