Hüseyin Çelik Bahçeli’yi kızdıracak: AKP’nin MHP ile ittifakı muhafazakar Kürtleri küstürdü

Hüseyin Çelik, 6’lı masadaki 5 partinin inançları ve dünya görüşleri bakımından AKP’ye daha yakın olduğunu ancak CHP ile ittifak yaptıklarını belirterek, “Şapkayı önümüze alıp düşünmemiz lazım” dedi.

AKP’nin kurucularından olan eski Millî Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, partisine yönelik eleştirilerini sürdürdü.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’a konuşan AKP’li Çelik, 6’lı muhalefet masasına işaret ederek, “Otoriterleşme zıtları birleştirir. Birbiriyle bir araya gelmesi mümkün olmayanları otoriterleşme bir araya getirir. Şimdi, Sayın Ali Babacan, Sayın Ahmet Davutoğlu, Sayın Temel Karamollaoğlu, Sayın Gültekin Uysal ve Sayın Meral Akşener. Beş isim sayıyorum. İnançları, dünya görüşleri, hayatlarını tanzim etme biçimleri bakımından AK Parti’ye mi daha yakın CHP’ye mi? AK Parti’ye ama CHP’yle ittifak kuruyorlar. AK Partililerin bunu oturup düşünmesi lazım. Şapkamızı önümüze alıp düşünmemiz lazım” diye konuştu.

SAYIN ARINÇ’IN KASTETTİĞİ BU’

Eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Kral çıplak demenin vaktidir. Allah cesur olana izzet verir” sözlerini de yorumlayan Çelik, “‘Hayat pahalılığı var, enflasyon yüksektir’ demek eğer ‘kral çıplak’ demekse, eyvallah kral çıplak. Eğer Türkiye’de hukuksuzluklar, adaletsizlikler varsa bunları dile getirmek ‘kral çıplak’ demekse kral çıplak. Sayın Arınç’ın kastettiği bu” dedi.

‘MHP İLE İTTİFAK MUHAFAZAKAR KÜRT’Ü KÜSTÜRDÜ’

Çelik, AKP’de oy kaybı olduğunu söylerken, “Türkiye’de 20 milyon Kürt olduğu söyleniyor. 20 milyon Kürt varsa 15 milyon da Kürt seçmen var demektir. Peki 5 milyonu HDP’ye oy veriyorsa diğerleri kime oy veriyor? AK Parti’ye veriyor. Doğu ve Güneydoğu’da CHP’nin bir varlığı var mı? MHP ile ittifaka girmiş bir AK Parti’nin birçok muhafazakâr Kürt’ü küstürdüğüne inananlardanım. Burada ciddi manada bir sıkıntı var” ifadelerini kullandı.

‘HDP’NİN KAPATILMAYA ÇALIŞILMASI AKLA ZİYAN’

AKP’li Çelik, HDP hakkındaki kapatma davası için de şunları söyledi:

“HDP’nin kapatılmaya çalışılması akla ziyan bir şeydir. Bu kabul edilebilir bir şey midir? Türkiye’de 5-6 milyon oy alan bir partiyi kapatmak istiyorsunuz. Kapatınca ne olacak? Ben AK Parti Sözcüsü iken de o zaman DTP’nin kapatılması gündemdeydi. Ben o zaman da “Ne olacak. Alfabede harf mi yok? P sabit diğerleri değişken” dedim. Aynı bina tabela iniyor tabela kalkıyor.”