Ankara Büyükşehir Belediyesi çiftçilere nohut tohumu dağıtıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te kırsal kalkınmayı desteklemek ve yerli üreticinin bütçesine katkı sağlamak amacıyla çiftçilere yönelik desteklerini sürdürüyor.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR ÇİFTÇİYE BU YILKİ NOHUT TOHUMU DESTEĞİNE BAŞLADI

   Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te kırsal kalkınmayı desteklemek ve yerli üreticinin bütçesine katkı sağlamak amacıyla çiftçilere yönelik desteklerini sürdürüyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 25 ilçede 125 bin dekarlık alana ekim yapılmak üzere yaklaşık 9 bin 100 çiftçiye 2 milyon 500 bin kilogram “nohut tohumu” dağıtımına başladı. Şereflikoçhisar ve Evren ilçelerinden başlayan, yüzde 90’ı hibe, yüzde 10’u ise çiftçi katkı paylı nohut tohumu desteği26 Nisan 2022 tarihine kadar devam edecek.

   Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te kırsal kalkınmayı desteklemek, yerli üretimi artırmak ve üreticinin bütçesine katkı sağlamak amacıyla çiftçilere yönelik desteklerine devam ediyor.

     Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, yerli üreticilerin beklediği nohut tohumu desteği için 25 ilçenin tamamında dağıtım sürecini başlattı.

 

YAKLAŞIK 9 BİN 100 ÇİFTÇİYE 2 MİLYON 500 BİN KİLOGRAM NOHUT TOHUMU DAĞITILACAK

    Bir yandan sebze fidesi talep toplama başvuruları devam ederken Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı şimdi de “nohut tohumu”dağıtımı ile çiftçileri sevindirdi.

ABB, 25 ilçede 125 bin dekarlık alana ekim yapılmak üzere yaklaşık 9 bin 100 çiftçiye 2 milyon 500 bin kilogram “nohut tohumu” dağıtımı gerçekleştirecek.

YÜZDE 90’I HİBE, YÜZDE 10’U İSE ÇİFTÇİ KATKI PAYLI

   Tarımsal kalkınmayı teşvik ederek üretimi desteklemek, çiftçilerin gelir seviyesini artırmak, ülke ve kent ekonomisine katkıda bulunmak ve iklim kaynaklı tarım alanlarından maksimum düzeyde fayda sağlamak amacıyla başlatılan kırsal kalkınma destekleri kapsamında önemli bir yere sahip nohut tohumu desteğinin yüzde 90’ı hibe, yüzde 10’u ise çiftçi katkı paylı olarak dağıtılıyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığının Şereflikoçhisar ve Evren ilçelerinden başlattığı nohut tohumu desteğinden yararlanan Başkentli çiftçiler, ekonomilerine büyük katkı sağlayan destek nedeniyle şu sözlele teşekkür ettiler:

-Kemal Şimşek: “Tohumluklarımızı veriyorlar, mercimek, nohut ve bin liralık mazotumuzu da veriyorlar. Daha ne isteyelim büyükşehir Belediyesinden, çok teşekkür ederiz.”

-Mehmet Şenoğlu: “Yapılan kırsal desteklerin çok faydası oldu. 2 bin liralık mazot desteğini de aldık. Şimdi nohutlarımızı alıyoruz. Bu desteklerin devamını bekliyoruz. Allah razı olsun.”

-Menderes Sönmez: “Bu destekleri çok yerinde buluyoruz. Mazotumuzu aldık. Şimdi nohutluğumuzu alıyoruz. Çok memnunuz.”

-Ali Sönmez: “Bu desteklerden daha güzeli olamaz. Arpa, buğday, mazot desteklerinden faydalandım. Büyükşehir Belediyesinin senelik bana yaptığı yardım 10 bin lirayı buluyor, belki daha fazla. Çok memnunuz.”

-Özgür Koçyiğit: “Bu desteği bayağı yararlı buldum. Çok faydası oldu. 3 aile toplam 900 kilo tohum aldık. Teşekkür ederiz.”

-Halil Tekin: “Büyükşehirin kırsal kalkınma destekleri vatandaş için mükemmel üstü bir şey. Bu destekler her yerde olmalı ki ülke üretimine de katkısı olsun.”

-Halil Özveren: “Nohut, mercimek, arpa buğday, mazot desteklerinden faydalandım. Mansur başkandan Allah razı olsun. Bu desteklerin devamını bekleriz. Çok teşekkür ederiz.”

-Eyüp Bozkurt: “Çiftçiye şu zor günlerde desteklerinden dolayı Mansur başkanımıza teşekkür ederiz. Geçen sene buğday desteğinden faydalanmıştım. Çok güzel çıktı. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.”

-Selahattin Atak: “Şereflikoçhisar halkı yıllardır ilk defa böyle bir destek aldı. 3 senedir bizlere yapmış olduğu yardımlardan dolayı çok Sayın Başkanımıza çok teşekkür ederim.”

-Memduha Üçler: “Çiftçilik babamdan kaldı bize. O vefat etti, ben devam ettiriyorum. Daha önce buğday desteğinden de yararlanmıştım. Mansur başkan çiftçiye destek olan bulunmaz bir başkan. İlk defa böyle bir şey yaşadık.”

   Nohut tohumu desteği için dağıtım takvimi ve adresleri şöyle: