Arap medyasına göre,MİT ile Suriye İstihbaratı Moskova’da görüştü

Artıgerçek yazarı,Fehim Taştekin Türk Miili teşkilatı ile Suriye istihbarat yetkilileri Moskova’da görüştüğünü iddia etti.

Taştekin’in Artıgerçek’te bugünkü yazısında aktardığına göre;Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna savaşı sayesinde müttefikleri nezdinde izolasyondan kurtuldu. Yakaladığı hoşgörülü olumlu içeride ve dışarıda koşulları kendi lehine değiştirmek için kullanmaya çalışıyor. HDP’ye karşı baskıların yeniden tırmandırılması otoriteryen gidişata yeniden rıza ürettiğini düşündüğünü gösteriyor.

Bu yaklaşımın Suriye-Irak sahalarına da yansıdığını görüyoruz. Kürdistan yönetimiyle hem sınır ötesi askeri harekâtları genişletmek hem de doğalgaz projesini ilerletmek hem de Bağdat’ta müttefik bir hükümet oluşturmak için temaslar artıyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani, Erdoğan’la görüşmek üzere Türkiye’ye geldi.

SURİYE İLE NORMALLEŞME

Suriye’de de Ukrayna savaşının yarattığı belirsizlik ve sisli havada çift yönlü gelişmeler yaşanıyor. Geçen hafta Erdoğan’ın Esad’a kuzeydoğu Suriye’de Kürtlerin öncülüğündeki demokratik özerk yönetim projesinin çökertilmesi temelinde Şam’la ilişkileri normalleştirmeyi teklif ettiği öne sürülmüştü.

Şam işgalin bitmesi ve silahlı muhalefetin fişinin çekilmesi şartlarını tekrarlayıp Erdoğan’ın yaklaşımı reddetse de Moskova’da iki ülke istihbarat yetkilileri arasında birkaç gün önce bir toplantı olduğu belirtiliyor. Arap kaynaklara göre taraflar güvenlik konularını görüştü. Ayrıntı yok ama Ukrayna’nın gölgesinde Suriye’de koşulları zorluyorlar.