Asgari ücrete zamda ilk oran belli oldu

Enflasyonda yükseliş sürerken, asgari ücrete ara zam tartışmaları da devam ediyor.  Olası ara zam için iktidar kulislerinde ‘enflasyon farkı’ formülünün gündeme geldiği belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklamış, buna göre 4 aylık enflasyon oranı yüzde 31,71 olarak duyurulmuştu. Bu rakamla beraber emekli zammı için şimdiden yüzde 31,71 zam oranı kesinleşmiş oldu. Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte bu oranın daha da yukarı çıkması bekleniyor.

MERKEZ BANKASI’NIN 6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 41

Merkez Bankası Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ni yayımladı. Buna göre Mayıs enflasyon beklentisi yüzde 3,97 olurken, Haziran ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 2,97 oldu. Bununla beraber 6 aylık TÜFE endeksi beklentisi 968,65’e yükselirken, bu rakamların gerçekleşmesi durumunda ise Temmuz zammı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranı da yüzde 41 olacak.

BU FORMÜLLE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLUR?

Mevcut durumda net asgari ücret 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Eğer beklenen 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşirse asgari ücret Temmuz zammı ile birlikte 5.997,30 TL olacak. Ancak temmuzda zam gerçekleşirse aralıktaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında artık 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon dikkate alınacak.

AKP ‘EZDİRMEYECEĞİZ’ DİYOR

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken, gazetecilerden gelen “Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?” sorusuna şöyle cevap vermişti:

“AK Parti açısından emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve değerlendiriyoruz. Vatandaşımızın ezilmemesi için stratejiler üretiyoruz. Onların zamanlaması içeriklendirilmesi henüz Çalışma Bakanlığı açısından nasıl içeriklendirecekler, onlar için erken. Onlar olgunlaştığı zaman bizdeki bilgileri paylaşırız.”

TELE1