AYM CHP’nin yaptığı seçim kanunu itirazını kabul etti

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin seçim kanunundaki bazı maddelerinin iptali için yaptığı itiraz başvurusunu kabul etti. Başvuruda eksiklik görmeyen yüksek mahkeme, iptal istemini esastan görüşme kararı aldı.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin seçim kanunundaki bazı maddelerinin iptali için yaptığı itiraz başvurusunun ilk incelemelerini tamamladı. Seçim kanunun itirazını kabul eden AYM, başvuruda eksiklik görmeyerek iptal istemini esastan görüşme kararı verdi.

CHP, 7393 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bugünkü gündem toplantısında başvurunun ilk incelemesini yaptı.

Başvuruda bir eksiklik tespit etmeyen Yüksek Mahkeme, iptal istemini daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak. Yürürlüğün durdurulması talebi de esas inceleme aşamasında karara bağlanacak.

CHP, 7393 sayılı Kanun’un seçim kurullarını düzenleyen 5-6’ncı, cumhurbaşkanını propaganda yasakları dışında tutan 11’inci ve seçim kurullarının 3 ay içinde yenilenmesini öngören 12’nci maddelerinin iptalini istemişti.

Kaynak;Karar Gazetesi