Babacan’dan “Alevi aday” tartışması hakkında yorum: Türkiye’nin artık bu basamağı geçmiş olması lazım

Fotoğraf;AA

“Altılı masada amacımız ortak aday çıkartmak da olsa, olur da bir uzlaşma olmazsa, o zaman benim adaylığım, milletvekili listelerinden değil, Cumhurbaşkanlığı olacak”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Alevi bir adayın Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamayacağına yönelik tartışamlara tepki gösterdi. Türkiye’nin artık bu basamağı geçmiş olması gerektiğini kaydeden DEVA lideri, “Bu dönemde herhangi bir vatandaşımızın Cumhurbaşkanı adayı olup olmamasıyla alakalı, etnik, mezhebi, dini inançla ilgili konuları gündeme getirmekten ben hicap duyarım açıkçası, kendi adıma” dedi.

Uzlaşı olmazsa aday olacak

İndependet Türkçe’de yer alan habere göre;Babacan, bir grup gazetecinin gündeme dair sorularını yanıtladı. BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın aktardığına göre DEVA lideri, “Sizi milletvekili aday listesinde görecek miyiz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

Altılı masanın üzerinde çalıştığı en önemli hususlardan biri, geçiş sürecinin yol haritası. Geçiş sürecinin yol haritası üzerinde henüz bir mutabakat yok. Geçiş sürecinin yol haritası netleştikten sonra o dönemin nasıl bir dönem olacağını anlayacağız. Altılı masada amacımız ortak aday çıkartmak da olsa, olur da bir uzlaşma olmazsa, o zaman benim adaylığım, milletvekili listelerinden değil, Cumhurbaşkanlığı olacak. Süreç bir bitsin, partimizin yetkili kurullarını toplayarak karar veririz. Altılı masayı da önemsiyoruz. Zaman gösterecek.

Babacan, 6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayı belirleme takvimi konusunda “Bugün çok erken. Sürecin sonunda ele alalım” görüşünde hemfikir olduğunu vurguladı.