Bahçeli, Erdoğan’ı bitirdi,AKP artık Kürtlerin ikinci partisi değil

Gazeteci Sedat Bozkurt, MHP lideri Bahçeli’nin her konuda memnuniyetinin Erdoğan’ı bitirdiğini vurguladı. Bozkurt’a göre AKP, Kürt seçmen için 2. parti olma şansını yitirdi.

Sedat Bozkurt, bugünkü köşe yazısında Cumhur İttifakı hakkında çarpıcı yorumlarda bulundu. Bozkurt, AK Parti’nin ‘sığınmacılar’ ve ‘Kürt sorunu’ başta olmak üzere birçok konuda Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP ile aynı noktaya gelmesinin seçmende soru işareti yaratmaya devam ettiğini ve bunu partiyi olumsuz etkilediğini belirtti.

Gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga’da yayımlanan yazısında son gelişmeleri şöyle değerlendirdi.

“AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sürekli olarak 6 partiden oluştuğunu her toplantıda servis edilen fotoğraf karesi ile de anladığımız Millet İttifakı’nın 7’nci bileşeni olduğunu ve onun da sürekli olarak masanın altında bulunduğunu dile getiriyorlar. Bunu hep tekrarlıyorlar. HDP’yi Millet İttifakı ile bir arada gösterme çabasının politik bir niyetle olduğunun da altını çizelim. Son günlerde artmasına tanıklık yaptığımız terör eylemlerini de aklımızın bir kenarında, henüz unutmadığımız seçim sonuçlarına etki eden ve tanıklık yaptığımız bir süreçle birlikte hep tutalım. Oysa açık bir biçimde, masanın altında olduğu söylenen HDP, 3’üncü bir ittifak olarak hayli yol aldığını ve 6 ayrı politik yapıyla birlikte olduğunu defalarca açıkladı. Ama mesele değil, Cumhur İttifakı konumlandığı yerden “HDP masanın altında” demeye devam edecektir.”

MHP ile Bahçeli’nin iktidardaki bugünkü varlığının ve etkisinin ben görünenden daha ciddi ve büyük olduğunu düşünenlerdenim” diyen Bozkurt, şöyle devam etti:

Bahçeli’yi biraz tanıdığımı zannettiğim için söyleyebilirim, 99 gül ile yaşanan magazin tartışmaları bizzat Bahçeli’nin Erdoğan ile paylaşarak gerçekleştirdiği ‘medyaya konuşacak malzeme çıksın’ kurgusudur. Ve amacına da ulaşmıştır.

AKP MHP’nin ÇİZGİSİNDE

MHP, AKP’yi politik olarak kendi çizgisine getirmiş bürokraside de hedeflediği amaca ulaşmış gözükmektedir. AKP’nin özellikle Kürt meselesinde siyaset yapma alanını tamamen kısıtlamıştır. Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin bir düzenleme AKP tarafından dile getirildiği anda MHP hemen buna karşı çıkmaktadır.