Bakan Nureddin Nebati enflasyon ile mücadeleyi anlatırken dili dolandı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması ile Finansal Kurumlar Birliği 10. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Milli Gazetesinde yer alan habere göre;Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması ile Finansal Kurumlar Birliği 10. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyona ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

 

Ülkemizde enflasyon ataletini beraberce yeneceğiz. Tıpkı dövizdeki hızlı yükselişi KKM gibi yenilikçi bir adımla durdurduğumuz gibi enflasyonla mücadele de öncelikli konularımızdan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Önümüzdeki süreçte enflasyonu kalıcı olarak tek haneye indirmeyi hedefliyoruz.

Piyasadaki fiyatları mercek altına alan timlerimiz denetimlerini kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Enflasyonist ortamı fırsatçılığa çevirmeye çalışanlara asla müsamaha göstermeyeceğiz. Bakanlığımız tüm süreci analiz edip denetliyor.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin konuşmasının devamında öne çıkanlar şöyle:

Son 5 yılda çiftçilerimize yaklaşık 90 milyar TL tarımsal destekleme gerçekleştirdik. 2022 yılı için 25,8 milyar TL olarak belirlenen tarımsal destek bütçesine hububat üreticileri için 3,2 milyar destek ilave ederek 29 milyar TL’ye çıkardık.

Salgına rağmen 2020 ve 2021 yıllarında dünyada en iyi performansı gösteren ülkelerin başında yer aldık. 2020’de dünya küçülürken 1,8 büyümeyle pozitif ayrıştık. 2021’de çift haneli büyüyen dünyanın ender ülkelerinden olduk.

Sanayi üretimimiz güçlü şekilde artmaya devam ediyor, istihdam 30 milyona ulaştı, ihracatta her ay rekorlar kırılıyor. Yatırım iştahı da güçlü şekilde seyrediyor. Bizler güçlü performansın sürdürülebilir olması için var gücümüzle çalışıyoruz.

İhracat istihdam büyüme ve yatırımı artırmak Türkiye Ekonomi Modelinin merkezinde bulunuyor.

RAKAMLARI DA KARIŞTIRDI

Konuşması sırasında sık sık dili sürçen Bakan Nebati destek paketlerinden bahsederken de rakamları karıştırdı.