Barış Soydan;Almanya’daki Ziraat soruşturmasında sürprizlere hazır olun

Halk TV.com.tr yazarı Barış Soydan Almanya’nın Ziraat Bankası için başlattığı soruşturma için,sürprizlere hazır olun değerlendirmesinde bulundu.

Barış Soydan’ın dikkat çeken yazısı şöyle;

Almanya’nın bankacılık denetleme kurumu (BaFin), Ziraat Bankası’nın Almanya birimine dün kayyum atadı. Resmi açıklamadan, Ziraat International’a atanan Alman devleti temsilcisinin, bankanın kara para mevzuatına uyum da dahil olmak üzere yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlayacağı sonucu çıkıyor.

Kayyum atamak kurallara bağlılıklarıyla meşhur Almanlar için bile çok radikal bir adım. Bunun olmaması için siyaseten de müdahil edildiğini, soruşturmaya ilişkin olarak Almanya’yla hükümetten hükümete temas kurulduğunu duydum. Ama olmadı ve iş bu noktaya geldi.

Sözcü’den Ali Gülen daha önce Ziraat Bank International’dan Türkiye’ye düşük faizle açılın kredilerin araştırıldığını yazmıştı. Bu krediler, 1 milyon Euro’dan başlıyor ve 30 milyon Euro’ları buluyordu. Banka yaklaşık iki yıldır denetleniyordu.

Bazı yöneticilerin emekli olarak bankadan ayrılması gibi süreçlerde Almanya’daki soruşturmanın etkili olduğu belirtiliyor.

Soruşturma neredeyse iki yıldır sürüyor. Konunun Türkiye’deki ayağı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda (BDDK) sızma olmasın diye sıkı önlemler alındığı, konuyu birkaç kişinin takip ettiği de konuşulanlar arasında.

Almanya’daki Ziraat International soruşturması seçim öncesinde AKP’nin başını çok ağrıtmaya aday.