Bayramda cezaevlerinde açık görüşme var

Ramazan Bayramı dolayısıyla 3-8 Mayıs tarihleri arasında mahkûmlar, aileleri ve 1’inci derece akrabalarıyla açık görüş yapabilecek.

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın imzasının yer aldığı ‘Ramazan Bayramı Açık Görüş Genelgesi’, cumhuriyet başsavcılıklarına teslim edilmek üzere gönderildi. Koronavirüs nedeniyle ceza ve infaz kurumlarında bir süredir yapılamayan açık görüşler, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle 3-8 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

Açık görüşte şu hususlara dikkat edilecek:

1.Covid-19 pozitif ve temaslı olan hükümlü ve tutukluların açık görüş hakları, saklı kalmak üzere ertelenecek.

2.Her ziyaret sonrası 15 dakika boyunca görüş alanı havalandırılacak, ziyaretçiler ile hükümlü/tutukluların temas ettiği alanlar, hijyen malzemeleri ile temizlenecek.

3.Görüş mahalli ve ziyaretçilerin bulunduğu diğer alanlarda yeteri kadar el dezenfektanı bulundurulacak.

4.Açık görüşler, yetişkin ve genç hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için görüş süresi yarım saatten az ve 1,5 saatten fazla; çocuk hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için ise 1 saatten az ve 3 saatten fazla olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatlerinde yaptırılacak.

5.Ayrıca ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma ve hücreye koyma disiplin cezası kesinleşmiş olup da bu cezaları infaz edilmekte olan hükümlü ve tutuklular açık görüşten yararlanamayacak.