Bir şeyler ters mi gitti;Nihat Özdemir de yolsuzluktan şikayetçi oldu

AKP döneminde alınan ihalelerle gündeme gelen LİMAK firmasının internet sitesinde yer alan Yolsuzlukla Mücadele Politikası belgesinde, politik yardımlardan kamu görevlilerine kadar yolsuzluklar hakkında çok sayıda uyarıda bulunuldu.

AKP iktidarı ile yakın ilişkileri ile kamuoyuna gelen ve kamudan çok sayıda ihale alan ve Nihat Özdemir’in sahibi olduğu Limak Holding’in internet sitesinde, “Yolsuzlukla Mücadele Politikası” adıyla bir belge yayınladığı ortaya çıktı.

20 yıllık AKP iktidarında sık sık değiştirilen Kamu İhale Kanunu nedeniyle kamunun rant kapısı olduğu ve ihalelerin aynı şirketlere gittiği eleştirileri yapılırken Cengiz, Limak, Kalyon, Kolin ve Makyol Holding muhalefet tarafından iktidara yakın mali ilişkileri nedeniyle “beşli çete” olarak anılıyor.

Ancak son olarak LİMAK’ın internet sitesinden yayınlanan Yolsuzlukla Mücadele Belgesi metni dikkat çekti. 18 sayfalık belgede “Kamu görevlileri, maalesef ki bazen kanuna aykırı olarak para, hediye, iltimas veya başka diğer faydaları elde etme amacıyla çalışanlar üzerindeki nüfuzlarını kanuna aykırı olarak kullanabilmektedirler” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan LİMAK çalışanlarına da, “Eğer çalışanlar bir Kamu Görevlisi tarafından yerine getirilmemesi durumunda Limak’ın faaliyetleri veya malvarlığında ciddi kayıp, zarar veya hasara sebebiyet verme ihtimali yüksek olan haksız ve kanuna aylırı bir tehdit, zorlama alırlarsa, söz konusu talebe direnmeli ve mümkün olan en kısa sürede derhal durumu Uyum Komitesine bildirmelidirler. Bu durumda Uyum Komitesi söz konusu suçun tespit edilmesi ve cezalandırılması için soruşturma başlatılmasına sebep olacaktır.” uyarısı yapıldı.