Bursa’da halk’tan “Geçinemiyoruz” eylemi: “Bu zamlarla yaşanmaz, AKP istifa”

Bursa Yıldırım halkının çağrısıyla son dönemde gelen zamlara karşı kitlesel bir eylem yapıldı.

Sendika.org’ta yer alan habere göre;

Son dönemde peş peşe gelen zamların ardından Bursa’da Yıldırım halkının çağrısıyla kitlesel bir eylem yapıldı. Selçukbey Caddesi Siteler Meydanı’ndan Mesken Meydan’a kadar yürüyüş yapan Yıldırım halkına yürüyüş güzergahı boyunca çevreden de alkışlar ve kornalarla destek geldi. Eylemde sık sık “Bu zamlarla yaşanmaz, AKP istifa” sloganı atıldı.

Mesken Meydan’da toplanan Yıldırım halkı bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Ocak ayında asgari ücrete yapılan yüzde 50 zammın bir ay içinde alım gücünü yitirdiğine dikkat çekilirken “Bugün ülkenin birçok yerinde başta motokuryeler, Migros Depo işçileri olmak üzere; ayağa kalkan, zam talebiyle grev başlatan işçiler, bizlere zamlara ve yoksulluğa karşı yapılması gerekeni göstermektedir” denildi.

Açıklamanın sonunda ise talepler sıralandı. Yıldırım halkının talepleri şöyle:

  1. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarındaki artışlar fahiştir, kabul edilemez derhal geri alınmalıdır.
  2. Maddi imkânsızlık nedeni ile elektrik, doğalgaz, su faturalarını ödeme zorluğu çekenlerin elektrik, gaz ve suyu kesilmemeli, bu ihtiyaçlar kamu kaynaklarından sağlanıp, halkın karanlıkta, soğukta ve susuz kalmaları önlenmelidir.
  3. Enerji kuruluşları acilen kamulaştırılmalı, enerji yoluyla halkın soyulması durdurulmalıdır.
  4. Tarıma destekler artırılmalı gıda üretimine yapılacak destekler ve üretilenlerin kooperatifler aracılığıyla halka ulaştırılması sağlanmalı, başta ekmek olmak üzere tüm gıda ürünleri halkın alabileceği seviyeye çekilmelidir.
  5. Hızla artan fiyatlar karşısında ücretleri eriyen çalışan ve emeklilerin gelirleri insanca yaşamalarına imkân verecek düzeye yükseltilmelidir.