Çağlayan Adliyesi’nde Adalet Nöbeti: “Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz”

Gezi Davası’nda verilen hukuksuz karar sonrası avukatlar bir kez daha Çağlayan Adliyesi’nde Adalet Nöbeti’ndeydi.

Avukatlar, Av. Can Atalay’ın da aralarında bulunduğu Gezi Davası tutukluları için Çağlayan Adliyesi’ndeki Adalet Nöbeti’nde buluştu.

Gezi Direnişi’ne ilişkin daha önce iki kez beraat kararı verilmesine rağmen 25 Nisan 2022’de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahraman’a da 18’er yıl hapis cezası verilmişti.

11.30’da alkışlı protestonun ardından Çağlayan Adliyesi’nden çıkan avukatlar açıklamaların yapıldığı meydana yürüdü.

Avukat Kemal Aytaç:  “Bazen söyleyecek söz bulamıyoruz deriz ya. İşte dün bu adliyede bir facia yaşandı. Bir infaz bürosu, siyasal iktidarın görevlendirmiş olduğu infaz memurları aracılığıyla, talimatla bugün, adına hukuk diyemeyeceğiz, kanun diyemeyeceğimiz, bir rezilliği, kepazeliği yaşadık. Bu cesareti, nereden, kimden alıyorlar, gerçekten bunun cevabını vermek zor. Bilinmesi gereken bir şey var: Bunun hesabını soracağız. Bu cellatlardan bu hesabı soracağız, yaptıkları yargılama değildir, uyguladıkları yasa değildir, yürüdükleri yol usul değildir.”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: ”Buradan sonra nereye çağrılırsa oraya gidin. Baro sizi çağırıyorsa gidin, Adalet Nöbeti’ne çağırıyorlarsa gidin, barışçıl çağrılara bedeninizle, yüreğinizle, zihninizle katkı verin. Karşımızdaki bu büyük kötücül aklı hiçbirimiz tek başımıza yenemeyiz. Ama Gezi’de olduğunda gibi hep birlikte yeneriz. Gezi, Erdoğan’ı yendi ve mahkum etti. Bu ülkenin bir diktatörden kurtuluşu ancak omuz omuza verilen mücadele ile olacaktır.”

Zeynep Oral: ”Eğer bir ülkede bir kişi haksız yere hapisteyse bu ülkede hiç kimse özgür değildir. Bunun bilinciyle içerdekilerle dayanışma içindeyiz.”

Gezi Davası’nda çıkan karar sonucu tutuklanan ve Silivri Cezaevi’ne götürülen Avukat Can Atalay’ın mesajı da okundu.

Can Atalay’ın cezaevinden gönderdiği mesaj şöyle:

“Ülkenin gündemi açlık, yoksulluk ve örneğin gıda güvenliği olması gerekirken, hiçbir hukuk kuralı tanımadan saçma sapan şeyler ile meşgul ediyorlar. Biz, İstanbul’un kent merkezinde son kalan müşterek, kamusal bir yeşil alanı, afet sonrası toplanma alanını savunduk. Polisin, şiddetine karşı çıkan her bir insanımız kendi itirazını aldı geldi. ‘Taksim Gezi’si, farklı fikirlerin, farklı dünya görüşlerinin, çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ortamda, barış içinde yaşayabileceğinin somut kanıtıdır. ‘Taksim Gezi’si, ekmeği paylaşmanın, imecenin tadını bu memlekete yeniden anımsatandır. Gezi, bu toprakların, eşitlik, özgürlük ve adalet umududur. Gezi’nin, toplumsal, politik ya da hukuki bakiyesini ancak onurla taşırız. Gezi’yi savunduk, savunuyoruz ve savunacağız. Adalet istiyoruz. İnsan, hava, toprak ve su için adalet. Hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız.”

Adalet nöbetinde açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Değerli dostlar, arkadaşlarımız şu anda tutsak ve arkadaşlarımız suçsuz hepimiz biliyoruz. Ama arkadaşlarımızın suçsuzluğundan daha önemli bir şey var; Gezi’de eşitlik isteyen milyonlar gibi arkadaşlarımız da haklı. Ve bu arkadaşlarımızın haklılığı, milyonların haklılığı iktidarı korkutuyor. Şunu bilsinler ki bu kaybedecek adalet kazanacak, insanlık kazanacak. Ve arkadaşlarımız haklılıklarıyla mücadeleyi sürdürecekler.

Gezi’de milyonlar eşitlik için, kardeşlik için belki de dünyanın en barışçıl, en meşru eylemini düzenlerken kendilerine gazeteci diyen birileri de oradaki öfkeyi yalanları üzerinden meşrulaştırarak ona alet oluyorlardı. Biz haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. O gün Gezi’yi öyle yansıtanları unutmayacağız. İster içeride ister dışarıda olalım, haklıysak korkmayacağız.

KAYNAK;Sendika.org