CHP’li Başarır’dan, Soylu’yla fotoğrafı çıkan Akat’ın serbest kalmasına tepki: “Şu fotoğrafa sahip olup içeride tutulan kaç kişi var?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğrafı çıkan Ali Osman Akat, yargılandığı mahkemede serbest bırakıldı.

Yurt dışından kargo vasıtasıyla uyuşturucu ithal ettiği öne sürülen ESKİ Türk- Amerikan İş Adamları Derneği (TABA) Genel Başkanı ve bir kozmetik markası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat’ın da aralarında yer aldığı 3’ü tutuklu 6 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Davada tutuklu sanık Akat’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildiği belirtildi.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Atak ifadesinde mahkeme başkanının, “Yurt dışından asıl getirmek istediğiniz hammadde neydi” sorusuna, “Demir cevheri ile ilgili bir talebim oldu” dedi. Sanık, başkanın “Demir cevherinin kozmetikte kullanım alanı var mı” sorusuna “Benim amacım ithal edebilecek katma değer elde edebileceğim bir ürün arayışıydı. Bu demir cevheri kozmetikte kullanılmayacak, iç pazara sunulacaktır,yanıtını verdi.

YANLIŞLIKLA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Demir cevherinin sanayide demir ve demir türevi maddelere kullanıldığını belirten sanık, “Bunun ithalatını yapıp iç piyasaya satışını gerçekleştirmek istiyorduk” dedi. Mahkeme başkanının, “Siz çok ucuz bir ürün sipariş ettiniz ancak size çok pahalı bir ürün gönderiliyor buna ne diyeceksiniz” sorusuna ise sanık, “Yanlışlıkla olduğunu düşünüyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Ali Osman Akat’ın, yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol şartıyla tahliyesine hükmetti. Heyet, diğer tutuklu sanıklar Süleyman Yekenkunrul ve Tevfik Akan Atak’ın ise tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

ŞU FOTOĞRAFA SAHİP OLUP İÇERDE TUTULAN KAÇ KİŞİ VAR?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da karara İçişleri Bakanı Soylu ile fotoğrafı çıkan Akat’ın serbest kalmasına tepki göstererek, “Uyuşturucu kaçakçılığından yargılanan Ali Osman Akat “bana kokainin yanlışlıkla gönderildiğini düşünüyorum” dedi ve tahliye edildi. Şu fotoğraflara sahip olup içerde tutulan kaç kişi var?” diyerek şu paylaşımı yaptı: