Çocuk istismarı faili öğretmen görevine geri döndü

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Adıyaman Dumlupınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan bir öğrencinin, okuldaki erkek öğretmenlerin cinsel saldırı girişimine maruz kalmasının ardından serbest bırakılmasını Meclis gündeminde taşıdı. Kerestecioğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e “Yusuf U. görevden uzaklaştırıldığı süreçte Bakanlık tarafından soruşturma yapıldı mı? Yapıldıysa nasıl sonuçlandı? Yusuf U. göreve hangi gerekçelerle döndürüldü?” diye sordu.

Kasım 2021’de Adıyaman Dumlupınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan bir öğrencinin, okuldaki erkek öğretmenlerin cinsel saldırı girişimine maruz kaldığı ortaya çıktı. Müdür yardımcısı ve TÜGVA lise koordinatörü olan Yusuf U.’nun bir evde cinsel saldırı girişiminde bulunduğu öğrenci, daha sonra aynı okuldan Abdulkadir K. isimli öğretmeninin tacizine maruz kaldı.

Durumundan şüphelenen kadın öğretmeninin desteği ile 8 Kasım 2021’de emniyete ifade veren öğrenci, Yusuf U.’nun okulda kimseye bir şey anlatmaması için kendisini uyardığını, polis soru sorarsa “Yusuf Hoca ile evine çiçek sulamaya gittik” demesini istediğini anlattı. Çocuğun emniyetteki ifadesinin ardından okul idaresi Yusuf U.’yu görevden aldı.

Korkutma yoluyla şikayet geri çekildi

Olayın duyulmasını sağlayan gazeteci Metin Cihan, 8 Nisan 2022 tarihinde sosyal medya hesabından korkutma yoluyla öğrencinin şikayetinin geri çektirildiğini ve cinsel saldırıda bulunan müdür yardımcısı Yusuf U.’nun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından göreve iade edildiğini duyurdu.

Bunun üzerine HDP Milletvekili Kerestecioğlu konuyu Meclis gündemine taşıdı. Kerestecioğlu’nun Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yönelttiği sorular şöyle:

  1. Cinsel saldırıya uğradığını söyleyen öğrencinin ifadesinin alınmasından sonra görevden alınan Yusuf U. ve şüpheli Abdülkadir K. Hakkında hukuki süreç başlatıldı mı?
  2. Cinsel saldırı mağduru öğrenciye okul idaresi ve rehberlik öğretmenleri tarafından psikolojik destek sunuldu mu?
  3. Bakanlığınız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına konu hakkında bilgilendirme yaptı mı?
  4. Yusuf U. görevden uzaklaştırıldığı süreçte Bakanlık tarafından soruşturma yapıldı mı? Yapıldıysa nasıl sonuçlandı? Yusuf U. göreve hangi gerekçelerle döndürüldü?
  5. Cinsel saldırıya uğradığını söyleyen öğrencinin güvenliğinin sağlanması için okul idaresi bir önlem aldı mı?

Sendika.Org