Çok konuşulan kuruma güven yok;Yüzde 69….

MetroPOLL Araştırma, haziran ayında yaptığı ankette seçmenlere ‘TÜİK mi ENAG mı doğru rakamı veriyor’ sorusunu yöneltti.

MetroPOLL Araştırma’nın haziran ayındaki ‘Türkiye’nin Nabzı‘ anketinde seçmenlere “TÜİK mi ENAG mı doğru rakamı veriyor? Son bir yıllık enflasyon sizce ne kadar?” sorusu yöneltildi.

MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu Özer Sencar, Twitter hesabından anketin sonuçlarını paylaştı. TÜİK’in geçen ay açıkladığı yüzde 73,5’lik enflasyon oranına inananların oranı yüzde 23,9’da kaldı.

Akademisyen ve ekonomistlerin oluşturduğu ENAG’ın geçen ay açıkladığı yüzde160 enflasyon TÜİK verisinden daha güvenilir bulanların oranıysa yüzde 69 olarak ölçüldü. ‘Fikrim yok/cevap yok’ diyenler ise yüzde 7

Ankette AKP seçmenlerinin de ENAG’ın rakamlarına daha fazla güvendiği görüldü. AKP seçmeninin yüzde 42,6’sı TÜİK’in yüzde 73,5 enflasyon oranına, yüzde 45,8’i ise ENAG’ın yüzde 160 rakamına inandığını söyledi.

MHP seçmeni TÜİK’e güveniyor

TÜİK rakamına güven oranı en yüksek parti seçmeni ise MHP oldu. MHP’lilerin yüzde 49,1’i TÜİK’in, yüzde 39,1’i ise ENAG’ın rakamına inandığını belirtti.

DEVA Partisi seçmeni yüzde 3,1’le, CHP seçmeni ise yüzde 10,9’la TÜİK’in rakamlarına güvendi.