Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın üçüncü duruşması görülüyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına yönelik 17 Haziran 2021’de gerçekleştirdiği silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Bayraklı Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Dava öncesi adliye önünde açıklamalar yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına yönelik 17 Haziran 2021’de gerçekleştirdiği silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Bayraklı Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Dava öncesi adliye önünde bir araya gelenler açıklamalarda bulundu. HDP İzmir İl Örgütü, “Katillerden hesap soracağız. Faşizm yenilecek. Biz kazanacağız” yazılı pankart açtı.

HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç şunları söyledi:

Bu tek kişinin hazırlayıp yaptığı bir cinayet, bir suikast, bir katliam girişimi değildir dedik. Türkiye’de her zaman bu tür siyasi saldırıların ve katliamların arkasında devletin içinde odaklanmış olan çeşitli çetelerin ve karanlık odakların organizasyonu olduğu bilinir. İlk kez değildir bu. Bütün bu tür saldırılarda ve katliamlarda her zaman böyle olmuştur ve devletin içinde odaklanmış olan o karanlık çeteler her türlü koruma ve kollama faaliyetini eğitim, azmettirme ve planlama faaliyetini gerçekleştirmişlerdir. İşte Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilmesi de böyle bir iştir. Biz o nedenle ilk gün dedik ki, tetikçi belli, katil belli, o alçağın teki, onun önemi yok. Ama esas önemli olan o tetikçiyi azmettirmiş olanlar kimlerdir, o cinayeti, o suikatı planlamış olanlar kimlerdir? O tetikçiyi eğitmiş olanlar kimlerdir? O tetikçiyi azmettirenlerin içindeki siyasi ve bürokratik odaklar kimlerdir? Bunların açığa çıkarılması gerek dedik ilk gün ve ilk günden beri, ilk duruşmadan beri bugüne kadar da aynı talebimizi ileri sürdük. Ve ne yazık ki mahkeme heyeti bugüne kadar bu konuda herhangi bir adım atılması doğrultusunda gereken işlemleri yapmadı. Neden? Neyi gizliyorsunuz? Neyi koruyor ve kolluyorsunuz? Bu soruyu ilk gün sorduk sonuna kadar sormaya devam edeceğiz.

İktidarın korku imparatorluğuna karşı mücadeleye devam ettiklerini kaydeden Oluç, “O nedenle HDP’ye, toplumsal ve siyasal muhalefetin bütün odaklarına saldırıyorlar. Hukuk, yargı diye bir şey bırakmadılar. Daha geçtiğimiz Gezi davasında bir karara vardılar. Ortada delil yok, ama Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verdiler. Ortada delil yok arkadaşlarımız hakkında 18’er yıl ceza verdiler. Kim verdi, bir ağır ceza mahkemesi heyeti. Kim var bu heyette. O heyette daha önce AKP’den milletvekili aday adayı olmuş bir kişi var. Diyeceksiniz bir kişinin ne önemi var. 3 kişiden biri böyleyse ve o mahkeme heyetinin başkanı da her türlü hukuku çiğniyorsa, o zaman işte 3 kişiden iki kişiyle bu kararı verebiliyorlar. Daha önce iki kez yargılandığı beraat ettiği davadan 3’üncü kez tekrar yargılayıp ağırlaştırılmış müebbet cezası verecek kadar hukuksuzluk yaptılar. Çünkü onlar cüppelerine ilik açmışlar. Açtıkları ilik sayesinde iktidarın karşısında elpençe divan duruyorlar” diye belirtti.

“Bizim il, ilçe örgütlerimize ve arkadaşlarımıza yönelik saldırılardan vazgeçin” diyen Oluç, “HDP’yi kapatma hevesiyle oradan oraya koşturarak AYM üyelerine baskı yapmaktan vazgeçin. Bu iktidar DTP’yi kapatarak yasakçı bir iktidar olduğunu göstermiştir. Şimdi HDP’ye yönelik kapatma davasını sonuçlandırmak için AKP ve MHP ittifakı elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Bunu biliyoruz ama biz kapısına kilit vurulacak bir dükkan değiliz. HDP bu saldırılardan yılmaz, bu saldırılardan korkmaz. Deniz Poyraz davasında da bu mücadeleden asla geri durmayacağız. Ta ki o katilin arkasındaki planlayıcı, azmettirici devlet içindeki karanlık çeteler, bunun siyasi bürokratik ilişkileri ortaya çıkana kadar” diye konuştu.

Kadınlardan açıklama

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün yaptığı açıklamada şunlar söylendi:

17 Haziran 2021 tarihinde katil Onur Gencer’in HDP İzmir il binasında kız kardeşimizi katletmesinin üstünden on ay geçti. Tam on aydır Deniz’in isyanıyla, onun öfkesiyle adalet aramaya devam ediyoruz.

Deniz’in cenazesini omuzlayan kadınlar olarak sokaklarda, meydanlarda, mahkeme salonlarında gerçek adaletin sağlanması için mücadele ediyoruz. Onur Gencer’in ve onu HDP il binasına gönderen faillerin tamamının yargılanması ve gerçek adaletin sağlanmasının bu mücadele sonucu olacağına inanıyoruz.

İstanbul Sözleşmesini feshederek kadın katliamlarının önünü açan, iyi hal ve tahrik indirimleriyle failleri değil kadınları yargılayan, kadın kurumlarını kapatarak ve kadınları gözaltına alarak, tutuklayarak, kazanılmış haklarımızı gasp etmeye uğraşarak bizi yıldıracağını, güçten düşüreceğini zanneden AKP ve MHP iktidarının tam karşısında sesimizi, sözümüzü, örgütlülüğümü, dayanışmamızı büyütmeye devam ediyoruz.

Deniz’in uğruna mücadele ettiği demokrasi ve barışı bu topraklarda yeşertme inadımızdan vazgeçmeyeceğiz!

Katledilen her kadın için olduğu gibi Deniz için de gerçek adalet tesis edilene kadar bu mahkeme sürecinin takipçisi olmaya ve sokaklarda Deniz’in isyanını kuşanmaya devam edeceğiz.

Tek bir kadının erkek devlet zihniyetiyle katledilmediği, tacize tecavüze uğramadığı, sömürülmediği bir dünyayı biz kuracağız!

Deniz için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz ve muhakkak bu adaleti sağlayacağız!

 

Sendika.Org