DİSK İzmir’den seslendi: Krizin bedelini ödemek zorunda değiliz

İzmir’de yüksek enflasyona, zamlara, düşük maaşlara, kadına şiddete, savaşa, eşitsizliğe ve hukuksuzluğa hayır diyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi işçiler alanlara inerek seslerini duyurmak amacıyla yarım günlüğüne iş bıraktı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ile CHP İzmir milletvekilleri, çeşitli sendikalar, meslek odaları, sivil toplum örgütleriyle yurttaşların da katıldığı mitingde binlerce işçi “Emeğimizi, haklarımızı, geleceğimizi ezdirmeyeceğiz” dedi.

Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bu memlekette tek adam rejimine geçilirken, her şeyin sorumlusu tek kişi olacak, hesabı tek kişi verecek dediler. Ama gelin görün ki zamların, hayat pahalılığının, soyguna dönüşen faturaların sorumluluğunu alan yok. Zamlar yağarken, enflasyon tırmanırken, işçilere, emekçilere, emeklilere, dar gelirlilere hayat zehir edilirken ortada sorumlu yok. İstedikleri kadar gizlensinler, sorumluktan kaçamazlar. Ve buradan, İzmir Cumhuriyet Meydanı’ndan Türkiye işçi sınıfı adına hesap soruyor. Bu meydan sorumluları biliyor, ama bu meydan sorumlulardan hesap soruyor” dedi.