Diyarbakır’ı bir haftada 100 bin turist ziyaret etti

Bir hafta içerisinde 100 bin yerli ve yabancı turist tarihi Diyarbakır kentini ziyaret etti. Ziyaretçiler arasında yabancı turist kafilelerinin yanı sıra yerli ve diasporadan da turistler bulunuyor Diyarbakır’ı ziyaret edenlerin bir kısmını Kürdistan Bölgesi’nden gelen turistler oluşturuyor.

Rudaw’da yer alan habere göre;Diyarbakır’daki turizm kurumları ve seyahat acente yetkilileri, bu yıl 3 milyon turisti ağırlamayı hedeflediklerini belirtiyorlar.

Bu yıl bayram tatilinde Diyarbakır, Mardin ve Urfa’yı ziyaret eden turist sayısında patlama yaşandı.

Diyarbakır’ın tarihi dokusunu ve mimarisini yakından görmeye gelenler arasında İsrailli turist kafilesi ile Almanya’dan gelen, çoğunluğunu Ermeni, Kürt ve Türk turistlerden oluşan başka bir grup “kentin dokusundan adeta büyülendiklerini” ve “burada aldıkları zevki başka hiçbir yerde yaşamadıklarını” söyledi.

Almanya’dan gelen  Hamparsun Biros Rûdaw mikrofonuna duygularını şöyle anlattı: “Diyarbakır’a hakkında anlatılan şeylere göre korkarak geldim yani. Ama umduğumdan çok daha güzeldi. Herkesin görmesini tavsiye ederim.”

Almanya’dan gelen turist kafilesinde yer alan Rita Arzuman “Tarihi dokusu çok güzel. Umduğumuzdan daha güzel. Almanya’dan geliyoruz. İlk gelişimiz. Arkadaş grubumuza akşama bir grup daha katılacak. On iki kişiyiz. Güzel şeyleri görüp yaşayacağımızı umut ediyoruz” dedi.

Aynı turist kafilesinde yer alan Armanek Arzuman ise “Almanya’da yaşıyorum. İlk defa Diyarbakır’a geliyoruz. Çok hoşumuza gitti. Herkesin gelip görmesini istiyorum. Çok değişik bir kültür” şeklinde duygularını dillendirdi.

Turizm kurumu ve seyahat acenteleri, bir haftalık Ramazan Bayramı boyunca 100 binden fazla yerli ve yabancı turistin kenti ziyaret ettiğini belirtiyor.

Diasporadan Diyarbakır’ı ziyarete gelen Kadriye Özgen şunları dile getirdi:

“Almanya’nın Dortmund kentinden geliyoruz. Geçtiğimiz yıl Mersin’e gitmiştik. Ama bundan böyle Diyarbakır’a geleceğiz. İnsanı, yemeği, her şeyi çok güzel.”

Kenti ziyaret eden Özlem Özgen de, “Diyarbakır’da gördüklerimiz çok güzeldi. Paris gibi. Çok güzel. Memleketimiz böyle güzel olunca biz de çok memnun kaldık” dedi.

Diyarbakır’ı ziyaret edenler arasında Kürdistan Bölgesi’nin Erbil ve Duhok kentinden gelenler de bulunuyor.

Erbil’den gelen Ahmed Remzi “Diyarbakır çok güzel bir yer. Daha önce de birçok kez ziyaret etmiştim. Eşim ve ailemle birlikte birçok kez geldik” dedi.

Duhoklu turist Abdurrahman Aziz ise şunları dile getirdi:

“Diyarbakır çok güzel. Pazarı güzel, kalesi güzel. Her yeri ayrı güzel.”

Diyarbakır Turizm Tanıtma Vakfı Başkanı Edip Paçal bu yıl Diyarbakır, Urfa ve Mardin’i 3 milyon turistin ziyaret etmesini beklediklerini, bölgeye gelen turistlerin gezi programında zaten 3 ilin tarihi yerlerini gezmek olduğunu dile getirdi.

Bölge turizminde bu yıl bir patlama olduğunu dile getiren Paçal, “Böyle bir patlamayı bekliyorduk fakat, böyle bir aşamada olacağını hiç düşünmemiştik. Şuanda Diyarbakır’da hemen hemen tüm oteller şortta. Yani otellerde yer yok. Bu da beraberinde turizm için yeni altyapı ve yeni yatırımlar getirecektir” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ı iki çeşit turist ziyaret ediyor. Birinci sırada kültür, ikinci sırada dini turizm yer alıyor.