Doku ailesi oturma eylemine başladı

Dersim’de 5 Ocak 2020’den bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesi, kızlarının akıbetinin ortaya çıkarılması amacıyla Dersim’e gelerek Seyit Rıza Meydanı önünde oturma eylemine başladı.

Gülistan Doku’nun babası Halit, annesi Bedriye ve ablası Aygül Doku, Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Sera Kadıgil, HDP milletvekili Dilşat Canbaz, kentteki kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri ile Munzur Üniversitesi öğrencileri Sanat Sokağı’nda bir araya gelerek Seyit Rıza Meydanı’na yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık “Gülistan Doku Nerede?”, “Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık”, “Vali uyuma Gülistan’ı bul” sloganları atıldı. Yürüyüş esnasında “Gülistan Yoksa Huzur Yok” pankartı açıldı.

Dersim’de 870 gündür Doku’nun kayıp olduğunu anımsatan Dilşat Canbaz, “Gülistan Doku Nerede?” diye sordu. Doku’nun kaybolmasının herhangi bir kayıp olmadığına dikkat çeken Canbaz, yetkili isimlere seslenerek bir an önce mecliste bir araştırma komisyonun kurulmasını talep etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenen Sera Kadıgil ise “Bu aileyle görüştün ve kızlarını bulacağına söz verdin. Nerde Gülistan Doku? Nerdesin sen? Sözünü neden tutmuyorsun Süleyman Soylu? Bu ülkenin Adalet Bakanı nerede?” diyerek tepki gösterdi.

Yapılan basın açıklamasının ardından Doku ailesi, Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemine geçti.

Kaynak ve Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı