Ekonomist Yalçın Karatepe;İktidarın ekonomik uygulamalarında temel yaklaşım ötelemek

Birgün gazetesi yazarı ve ekonomist Yalçın Karatepe bugünkü yazısında,iktidarın ekonomik uygulamalarına baktığımızda gördüğümüz temel yaklaşım: ötele bakalım! Yüzleşmekten korktukları sorunları çözecek adımlar atmak yerine, onları öteleyecek işler yapıyorlar,diye yazdı.

Karatepe yazısında,

Enflasyon tüm gerçekliği ile karşımızda duruyor ve bundan dolayı geniş halk kesimleri hızla yoksullaşıyor. İnsanların gelirlerinde bir artış olmaz iken fiyatların hızla artıyor olması, vatandaşın temel ihtiyaçlarını bile karşılamasını imkânsız hale getiriyor.

Bu hafta TÜİK tarafından açıklanan mart ayı enflasyon verisi bize gösteriyor ki enflasyon kontrolden çıkmıştır. Yıllık bazda yüzde 61’in üzerine çıkan TÜFE, Türkiye’de fiyatların hızla yükselmeye devam ettiğini gösteriyor. Siz bakmayın öyle iktidarın ve ekonomiye ilişkin kurumların “enflasyon düşecek” açıklamalarına. Bu açıklamaların gerçek hayatta karşılığı yok. Bakan Nebati’nin her açıklamasında enflasyonun düşeceği tarihi öteleyip durduğunu görüyorsunuz. Hadi diyelim Bakan Nebati bir siyasetçi. Onun tahminlerini çok kolaylıkla iskontoluya biliriz. Peki ya Merkez Bankası? Burası siyasetin bir kurumu değil. Bu son cümleden dolayı eleştirilerinizi şimdiden kabul ediyorum.

MB’nin 2022 yılı sonu enflasyon tahminini hatırlıyor musunuz? Daha iki ay önce yaptıkları açıklamada yılsonunda TÜFE’nin yüzde 23’ler seviyesinde olacağını söylüyorlardı. Oysa yılın ilk çeyreğinde ortaya çıkan enflasyon o kadar oldu. Daha yılın bitmesine dokuz ay var. Varın siz düşünün MB’nin bu tahminin nasıl gerçekleşeceğini,dedi

ÖTELENEN HER SORUN İLERİDE BÜYÜYECEK

İktidar enflasyonun asıl nedenlerini tespit edip onlarla mücadele etmek yerine, çok daha büyük sorunlara yol açacak yaklaşımları uygulamaya sokuyor. Çünkü sorunun kendisi ile uğraşmak o sorunun ortaya çıkmasına yol açan iktidar sahipleri ile de uğraşmak anlamına gelecek. Buna da cesaret edemiyorlar.

Ama unutmayalım; ötelenen her sorun ileride çok daha büyümüş olarak karşımıza çıkacaktır.

Neyse canım, bugünü bir atlatalım, yarına daha çok var!