Emekli bayram ikramiyelerinin artırılmaması gündemde tartışılırken İktidar medyası Temmuz ayında yapılacak artışları haber yapmaya başladı

Emekli bayram ikramiyelerine zam yapılmaması büyük tepki çekmeye devam ederken, iktidara yakın Sabah gazetesi şimdiden Temmuz ayında yapılacak zam haberlerini vermeye başladı.

Sabah’ın son dakika olarak geçtiği habere göre,Temmuz’da memur ve emekli maaşları şöyle olacak.

6 AYLIK ENFLASYON, TEMMUZ 2022 EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI İÇİN BELİRLEYİCİ OLACAK

Memurların ve emeklilerin alacağı zam oranlarıyla ilgili ilk ipuçları da gelmeye başladı. 3 aylık enflasyon verisi yüzde 22,81 olarak gerçekleşti.

6 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 34,60 OLARAK HESAPLANDI

Ardından Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ndeki sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre de 6 aylık enflasyon Yüzde 34,60 olarak hesaplandı.

 

TEMMUZ 2022 EMEKLİ ZAM ORANI 6 AYLIK ENFLASYON KADAR OLACAK

SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında Aralık ile Haziran arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış alacaklar. Ankete göre 6 aylık enflasyon hesabı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz’da yüzde 34,60 zam alacağını ortaya çıkardı.

MEMUR EMEKLİLERİ VE MEMURLAR YÜZDE 34,12

Mart enflasyonunun açıklanmasının ardından memur ve memur emeklilerine de fark verilmesi kesinleşmiş oldu. Memur ve memur emeklileri de SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi yılda 2 kez zam alıyor.

MEMURLAR TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI VE ENFLASYON FARKI ALIYOR

Ocak ve Temmuz aylarında alınan bu zamlar toplu sözleşme ile belirleniyor. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zam oranını geçen enflasyon kadar da fark alıyor.

Mart enflasyonuna göre üç aylık veriler ise ortaya çıkmış oldu. Memur ve memur emeklileri Ocak ayında 2.5 puanlık ek zam ile birlikte yüzde 7.5 oranında toplu sözleşme zammı almışlardı.

 • Temmuz’da ise yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı alacaklar.
 • Memur ve memur emeklilerine Temmuz 2022’de yüzde 7.5 oranındaki Ocak zammını geçen kısmına 6 aylık enflasyon farkı ödenecek.
 • Mart ayı enflasyonuna baktığımızda üç aylık oran yüzde 22.81 çıktı. Bu durumda memur ve memur emeklilerinin üç aylık enflasyon farkı yüzde 15.31 oldu. 

   

 • NİSAN, MAYIS, HAZİRAN ENFLASYON RAKAMLARI İLE MEMUR MAAŞLARI NETLEŞECEK

  İlk üç aylık verilere göre memur ve memur emeklilerinin zam oranı da yüzde 7 +15,31 olarak gerçekleşti. Yani memur ve memur emeklilerinin oranı yüzde 22.31 oldu. Bu rakama Nisan, Mayıs ve Haziran enflasyonları da eklenecek.

 • Buna göre memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı ise yüzde 34,62-7,5=27,12 olarak belirlendi. Yüzde 7’lik toplu sözleşme artışı da buna ilave edildiğinde toplam oran yüzde 34,12’ye çıkacak. 

  EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

  Yapılan bu hesaplamalar sonucunda yüzde 34,62’lik 6 aylık enflasyon gerçekleştiğinde en düşük maaş memurlarda 6 bin 429 liradan 8 bin 622 liraya yükselecek.

  En düşük emekli aylığı ise memurlarda 4 bin 289 liradan 5 bin 753, esnafta 2 bin 948 liradan 3 bin 969, 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda 3 bin 292 liradan 4 bin 432 liraya çıkacak.