Emeklinin ‘ikramiye’ umudu yeni bir torbada

Fotoğraf;T24

Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen ikramiyenin artırılmasına ilişkin ise herhangi bir adım atılmadı. 

Türkiye Gazetesinde yer alan habere göre,Meclis’te muhalefetin de desteği ile kabul edilen torba yasa ile muhtar maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılmasından hazine taşınmazlarının satışında yüzde 20 indirim uygulanmasına, tasarruf finansman şirketlerindeki mağduriyeti gidermeden kamuyla iş yapan müteahhitlere ek fiyat farkı ödenmesine kadar bir dizi düzenleme yapıldı.

Muhtar maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılması ve hazine taşınmazlarının satışında indirim uygulanmasını öngören torba yasa teklifi Meclis’te kabul edildi. Meclis Genel Kurulunda muhalefetin de desteği ile kabul edilen yasa ile, yabancılara konut ve iş yeri satışında uygulanan KDV istisnası 3 yıl daha sürecek. Vergi kaçakçılığına yönelik cezaların artırıldığı teklifle vergi kaçakçılığı suçlarında etkin pişmanlık uygulaması getirilecek. Buna göre, defter veya kayıtlarda hile ve tahrif yapanlara 5 yıla, bu belgeleri yok edenlere ise 8 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Verginin, faizinin ve cezaların yarısının soruşturma evresinde ödenmesi durumunda cezada yarı oranında indirim yapılacak.

‘TORBA’DAN NELER VAR?

MUHTARA ZAM FARKI: Yasa ile muhtar maaşları asgari ücret seviyesine çıkarıldı ve üç aylık zam farkı ödenmesi öngörüldü.

 2B ARAZİLERİNDE SÜRE UZATIMI: 2B arazileri üzerinde bulunan taşınmazlar ile hazineye ait tarım arazilerine ilişkin süresi içerisinde başvuru yapmayanların başvuru ve ödeme süresi 31 Aralık 2022’ye kadar uzatılacak. Hazineye ait tarım arazileri 10 yıla kadar kiralanabilecek. Orman vasfını yitirmiş 2B arazileri hak sahiplerine satılabilecek. Hazine taşınmazlarının satışında peşin ödemede yüzde 20 indirim yapılacak.

EVİM ŞİRKETLERİ MAĞDURLARI: Yasa ile tasfiye edilen tasarruf finansmanı şirketlerinden paralarını alamayan 50 bin civarındaki üyenin mağduriyeti gideriliyor. Buna göre, üyeler sektörde kalan 6 firmaya hakları korunarak geçebilecekler. Sistemde kalmayanlar için ise Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu ödeme yapacak.