Erdoğan dün göndermeyeceğiz demişti,AB bugün Suriyeliler için 1 milyar euro yardım açıkladı

Avrupa Birliği, savaştan etkilenen Suriyeliler için 1 milyar euroluk ek destek taahhüt etti. Gündemde Ukrayna’nın olduğuna dikkat eden Dış Politika Temsilcisi Borell, “Suriye’den vazgeçmeyelim” dedi.

Halk TV’de yer alan habere göre;

Cumhurbaşkanı Erdoğan mart ayında yaptığı açıklamada, “Biz seçimi kazandığımızda mültecileri ülkelerine göndermeyeceğiz, ensarın ne olduğunu biliyoruz” demişti. Ancak, Erdoğan 3 Mayıs’ta video mesaj ile katıldığı Suriye’deki İdlib Briket Evleri Açılış Töreni’nde 1 milyon Suriyeli’nin gönderilmesi için çalışmalara başlandığını belirtti.

En son olarak 9 Mayıs’ta MÜSİAD Türkiye’nin Gücü Ödülleri Töreni’nde konuşma yapan Erdoğan “Onları katillerin kucağına atmayacağız. Yardımseverliğimizi her zaman nasıl yapıyorsak öyle devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan’ın bu açıklamayı yapmasından bir kaç saat sonra da Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Suriyeliler için 2022’de ek 1 milyar euroluk destek taahhüt ettiğini duyurdu.

Borrell, “Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı” başlıklı 6’ncı Brüksel Konferansı’nın açılışında konuştu.

‘Yüzde 90’ı yoksulluk içinde yaşıyor’

AB Temsilcisi Borrell, “Suriye hakkında daha az konuşur olsak da ülkede rejim bölgeleri de dahil olmak üzere halkın yüzde 90’ı yoksulluk içinde yaşıyor. Yüzde 60’ının gıda güvenliği bulunmuyor. Bir sonraki öğünün nereden geleceğini bilmiyorlar. Rusya’nın Ukrayna’da açtığı savaş gıda ve enerji fiyatlarını artıracak ve Suriye’de durum daha kötü olacak” dedi.
Suriyelilere ev sahipliği yapan Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Irak gibi ülkelerin üzerindeki yükün ağır olduğunu belirten Borrell, “Bu insanların evlerine gönüllü, sürdürülebilir, güvenli ve onurlu şekilde dönmelerini umuyoruz” diye konuştu.

1 milyar euro taahhüt

Borrell, AB’nin geçen sene 2022 için 560 milyon euro ayırdığını hatırlatarak, “2022 yılı için ek 1 milyar euro taahhüt ettiğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyorum” ifadesini kullandı.

2023 için AB’nin Suriye’deki Suriyeliler ve bölge ülkelerdeki Suriyeliler için 1 milyar 560 milyon euroluk destek sağlayacağını bildiren Borrell, “Bugün hepinizden eşit oranda cömert davranmanızı istiyorum” dedi.