Erdoğan için,diktaör diyen İtalya başbakanı askeri törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘diktatör’ diyen İtalya Başbakanı Mario Draghi, Türkiye’de resmi törenle karşılandı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, 8 Nisan 2021’de Avrupa Konseyi Başkanı Ursula von Der Leyen’in Saray’da yaşadığı ‘protokol krizi’ sebebiyle ilgili olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldı. Erdoğan’ın “diktatör” olarak tanımlayan Draghi, 2021’de şunları söyledi:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davranış şekline kesinlikle katılmıyorum, uygun olmadığını düşünüyorum. Komisyon Başkanı Von der Leyen’ın maruz kaldığı aşağılama beni çok üzdü. Fakat burada üzerinde durmamız gereken bir şey var: adını koyalım, bu “diktatör” diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var. Görüş, fikir, davranış ve toplum vizyonu açısından farklılıklarımızı dile getirmekte açık olmalıyız, lakin ülkemizin çıkarları için iş birliğine de hazır olmalıyız. Doğru dengeyi bulmalıyız.”

DİKTATÖR UNUTULDU BAKANLAR SIRAYA GİRDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün (5 Temmuz) kendisine “diktatör” diyen İtalya Başbakanı Mario Draghi’yi Saray’da resmi protokol ile karşıladı. Karşılama sonrası Draghi, başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile el sıkıştı.

Draghi’nin ilk olarak el sıkıştığı Çavuşoğlu, “Diktatör” ifadesi için sert tepki göstererek şunları söylemişti:

“Atanmış İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz”

NE OLMUŞTU?

Avrupa Birliği’nin (AB) en üst düzey iki yetkilisi olan AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Saray’da AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmişti.

Leyen ile Michel protokolde eşit statüde olmasına rağmen Michel, Erdoğan’ın yanına oturarak ayaklarını uzatmıştı. Bir süre ayakta kalan Leyen, duruma dikkat çekmek için ‘Ehmm’ sesi çıkartmış ardından Çavuşoğlu’nun karşısındaki kanepeye oturmuştu. Yaşanan olay dünya basınında da geniş yer bulmuştu.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, 8 Nisan 2021’de Roma düzenlediği basın toplantısında Leyen’in Erdoğan ile görüşmesinde ayakta kalmasına ilişkin olarak şunları söylemişti:

“DİKTATÖR DİYEBİLECEĞİMİZ KİŞİLERE İHTİYACIMIZ VAR”

HABER KAYNAĞI