Erdoğan’ın Almanya’daki Trol Ordusu Hazır

Alman Die Welt gazetesi, Erdoğan’ın başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki Türk seçmenleri etki altına almak için kurduğu ‘trol ordusu’nu yazdı.

Artıgerçek’te yer alan habere göre,

Die Welt gazetesi yazarı Lennart Pfahler, “Erdoğan’ın trolleri Almanya’da yürütecekleri seçim kampanyası için hazır” başlığını taşıyan bir haber yazdı. Haberde Pfahler, Almanya’da yaşayan yüzlerce gencin Türkiye’ye giderek Erdoğan’dan ‘stratejik’ talimatlar aldığını belirtti.

Şubat ayının sonunda Ankara’da bir salonda yüzlerce kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmacı olduğu bir toplantıya katıldığını ve Erdoğan’dan 2023 seçimleri için stratejik talimatlar aldığını yazdı.

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) lobi grubunun düzenlediği konferansa, pek çok ülkeden Erdoğan destekçileri, ki bunların büyük çoğunluğu Almanya’dan, bir araya geldi. 2023’te yapılacak seçimlerde Erdoğan Almanya’nın desteğine güveniyor: Almanya’da oy kullanma hakkına sahip 1,4 milyon Türkiyeli seçmen var. Büyük çoğunluğu da AKP seçmeni olarak biliniyor.

Pfahler, Alman iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) Erdoğan ve partisi AKP’nin ülkedeki faaliyetlerini takip ettiğini bildirdi. Seçime yönelik AKP’nin faaliyetlerinde meşru politik çekişme ile devletin gücünün kullanımı arasındaki çizginin kaybolduğunu vurgulayan Pfahler, Alman iç istihbarat servisine göre AKP yöneticileri ve partiyle bağlantılı derneklerin seçim faaliyetleri için başvuruların geçen yıldan başladığını ve bu tür siyasal aktivitelerde önemli bir artış gözlemlendiğini duyurdu.