Erdoğan’ın kullandığı Japon atasözü sahte çıktı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japon atasözü diyerek alıntıladığı sözün Japon atasözü olmadığı ortaya çıktı. Türkiye’de yaşayan Japon sosyal medya fenomen Yoshi, sosyal medya hesabından, “Birkaç Japon atasözü sözlüğüne baktım. Ancak böyle bir Japon atasözü olmadığını gördüm” dedi.

TELE1’de yer alan habere göre;AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle gençlerle buluştu. Üniversiteli bir genci Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile ilişkinlerin iyileşmesine ilişkin sorusuna Erdoğan, Japon atasözü ile karşılık verdi. Erdoğan, “Japonların bir atasözü var düşmanınız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun koparmayın gün olur o bağ size tekrar lazım olur” dedi.

Türkiye’de yaşayan Japon sosyal medya fenomeni Yoshi Enomoto, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini alıtılayarak kullandığı atasözünün Japonlara ait olmadığını açıkladı. Yoshi’nin paylaşımı şöyle:

“Sayın Başkan Erdoğan. Bu kelimeyi internette Japonca’da defalarca aradım. Hatta birkaç Japon atasözü sözlüğüne baktım. Ancak böyle bir Japon atasözü olmadığını gördüm. Saygılarımla. Uzun zamandır sosyal medyada paylaşılan “Japon” atasözüleri ile mücadele ediyorum çünkü gördüğüm kadarıyla %90’ı gerçek değil. İnsanlar da Japon atasözü olduğunu düşünüp paylaşmaya devam ediyor. Yayılan bilgilerin doğruluğu kontrol etmek bizim elimizde”