Ergun Babahan;NATO’nun insan hakkı standardını Erdoğan belirleyecekse, Putin niye düşman?

Artıgerçek yazarı Ergun Babahan bugünkü yazısında  İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya başvurması nedeniyle Cımhurbaşkanı Erdoğan’ın itirazı ve bu konudaki tartışmaları değerlendirdi.

Ergun Babahan’ın Erdoğan ile iligili kısmı şöyle;

Erdoğan bir taşla birden fazla kuş vurmaya çalışıyor: Kendi önemini dünyaya hatırlatmak, mümkünse seçim öncesi Biden’la Beyaz Saray’da bir görüşme sağlamak, silah ambargolarını kaldırtmak ve Kürtlerin Avrupa’daki siyasi varlığını, temsilini sonlandırmak gibi. 

İsveç ve Finlandiya’nın, yurttaşı olmuş insanların yasalar çerçevesinde, Erdoğan ve Türkiye ile ters düşse bile fikirlerini açıklamalarına, bu fikirler çerçevesinde örgütlenmelerine, parti üyesi olup parlamentoya girmesine “teröristlik” diyen siyasi bir liderle aynı çatı altında olmayı içlerine sindirmeleri sadece güvenlik kaygısıyla olabilir. Ancak Erdoğan’ın hamlesi, onları Rus tehdidine açık hale getiriyor, NATO’ya başvurup girememeleri gibi bir riske yol açıyor. 

Batı dünyasında kimse bunun olacağına ihtimal vermediği için başta Washington olmak üzere Batılı başkentlerden iki ülkeye destek mesajları geliyor, en kısa zamanda üye olacakları belirtiliyor. Nitekim iki ülke dün resmen başvurularını yaptılar. Bu Ankara’nın bir engel olarak çok ciddiye alınmadığının isbatı. 

Biden’ın sadece tek bir tweetle ekonomisini tamamen batırabileceği bir noktada Türkiye. O kadar kırılgan. Elinde mültecilerden başka bir silah yok Batı’ya karşı ama Batı’nın elinde Halkbank’tan Erdoğan ve ailesinin malvarlığının araştırılmasına kadar uzanan bir dizi dosya ve ekonomi kozu var. O yüzden Ankara ikna olacaktır. 

Erdoğan Türkiyesi, eylem ve söylemleriyle NATO’nun sahip çıkacağını iddia ettiği değerlere uymayan, onların altını oyan bir ülke olduğunu kanıtladı. NATO ve Washington’ın inandırıcı olmak için yapması gereken böyle bir ülkenin NATO içinde olup olmayacağına karar vermesi. Yoksa Biden Doktrini içi boş bir kavram olarak kalacaktır. Evet, NATO’nun Türkiye’yi demokrasi yapma görevi yoktur ama demokrasi kulübü olma iddiasındaki bir ittifakın içinde otoriter ülkelere yer vermemesi gerekir.