Erkan Baş: Sizi, sevdalısı olduğunuz koltuklardan yarınını çaldığınız çocuklar indirecek

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM’de 23 Nisan Özel Oturumu’nda konuştu. Kürsüden AK Parti’ye seslenen Baş, “Sizi, sevdalısı olduğunuz koltuklardan yarınını çaldığınız çocuklar indirecek” ifadelerini kullandı.

AK Parti dönemi politikalarını eleştiren Baş, “Sizi, sevdalısı olduğunuz koltuklardan bugünü, yarınını çaldığınız çocuklar indirecek. Genç kardeşlerim. Tarih sizi yazacak. ‘Doğduklarında iktidarda olan partiyi defettiler’ diye anılacaksınız. ‘İçine doğdukları karanlığı yırtıp attılar’ diye anılacaksınız. ‘Bu ülkeyi aydınlığa çıkardılar’ denecek sizin için” dedi.

‘SİZLERİ KAYGI DURUŞUNA DAVET EDİYORUM

“Bugün, Meclisimizin kuruluş yıl dönümü, egemenliği kayıtsız şartsız halka ait kılan büyük bir devrimin önemli adımlarından birisi… Her devrim sonrasında üç tarz insan oluşur. Birincisi devrimi savunanlar. İkincisi onu daha ileri taşımaya çalışanlar. Ve üçüncüsü karşı devrimciler. Bunların mücadelesi bitmez, birinciler ve ikinciler ağırlık kazanırsa o devrimin yıl dönümleri, neşeyle, coşkuyla kutlanır… Ama üçüncüler güçlendi mi… Üçüncüsü güçlendi mi bugün olduğu gibi olur. Önce birileri sonra onların sözde rakibi bir tek adam koltuğa kurulur. O tek adam Saray’ından kalkıp Meclis’e gelmeye bile tenezzül etmez, göstermelik kutlamalar yapılır… Göstermelik törenlerde saygı duruşuna davet ediyoruz ya çocukları, ben de sizleri çocuklarımız için ‘kaygı duruşuna’ davet ediyorum.

Evet, kaygılıyız. Mesela çocukluğumuzdan bir ezberdir ‘Bugün 23 Nisan neşe doluyor insan’ derdik. Şimdi artık neşe dolan pek yok ama içimizde çeşit çeşit duyguyla sayelerinde bayağı doluyuz! Çetelerin, yardakçıların, Saray’dakilerin kasaları dolsun diye… Çarşıdan, pazardan fileler boş dönüyor, hepimiz çileyle doluyoruz.

‘ÇOCUKLARIMIZ TEK ÖĞÜNLE GÜNÜ GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR’

Bugüne kadar bu kürsüde hep sizin yediklerinizi konuştuk. Bugün bizim çocuklarımızın ‘yiyemediklerini’ konuşacağız. Çocuklar et yiyemiyor. Yumurta, peynir yiyemiyor. Süt içemiyor. Meyveyi, sebzeyi reklamlarda ya da ana haber bültenlerindeki zam haberlerinde görüyorlar. Değil artık ‘püskevit, çikolata’ istemek, çocuklar ana-babasının haline üzülüp bir dilim ekmeği bile istemeye çekiniyor. Tek adam diye yola çıktığınızdan beri, çocuklarımız tek öğünle günü geçirmeye çalışıyor.

‘SİZİ NE TARİH AFFEDECEK, NE DE YILLARDIR ATANMAYI BEKLEYEN TARİH ÖĞRETMENLERİ’

Sizler o küçücük çocukların hayallerini çaldınız. Umutlarını, geleceğini çaldınız. İşte bu yüzden bilin ki bizler aynı zamanda isyan doluyuz. Çocukken öğretmen olma hayaliyle büyümüş binlerce genç atanamıyor. Onların hayali aydınlık nesiller yetiştirmekti; sayenizde faturalara, ev kiralarına para yetiştirmeye çalışıyorlar. Matematik öğretmenleri sizin hesaplayamadığınız enflasyonun altında eziliyor. Sizi ne tarih affedecek, ne de yıllardır atanmayı bekleyen tarih öğretmenleri!

‘SİZİ, SEVDALISI OLDUĞUNUZ KOLTUKLARDAN YARININI ÇALDIĞINIZ ÇOCUKLAR İNDİRECEK’

Ve bilin ki; sizi, sevdalısı olduğunuz koltuklardan bugünü, yarınını çaldığınız çocuklar indirecek! Genç kardeşlerim. Tarih sizi yazacak. ‘Doğduklarında iktidarda olan partiyi defettiler’ diye anılacaksınız. ‘İçine doğdukları karanlığı yırtıp attılar’ diye anılacaksınız. ‘Bu ülkeyi aydınlığa çıkardılar’ denecek sizin için.