Ermeni toplumundan imza kampanyası: İrade gaspına hayır

Azınlık Vakıflarının yönetim kurullarının seçmenlerce belirlenmesine imkan verecek yeni yönetmeliğin yakın zamanda yayınlanması bekleniyor. Ancak kulislere yansıyan bilgilere göre hastane vakıfları seçimleri ertelenecek ya da seçim kapsamı dışında tutulacak. Ermeni toplumundan 250’yi aşkın isim Düşünce Platformu’nun facebok sayfasındaki metne imza atarak “Herhangi bir vakfımızın, hele hele hastanelerimiz gibi temel taşı vazifesi gören vakıflarımızın seçimlerinin yapılmaması kişilerin seçme ve seçilme hakkının ihlali olduğu gibi Ermeni toplumunun hiçe sayılması demektir” denildi.

Azınlık Vakıfları, 2013 yılında seçim yönetmeliğinin “Daha iyisi yapılacağı” gerekçesiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce iptal edilmesinden bu yana, yönetim kurullarını seçemiyor. Geçen 9 yılda VGM yeni bir yönetmelik yayınlamadı. Ancak çeşitli kesimlerden gelen tepkiler ve talepler üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yönetmelik için 2022 yılı Nisan ayını işaret etti. Tarih yaklaşırken İçişleri Bakanlığı ve VGM’den gelen heyetler azınlık toplumları temsilcileri ile temaslarını artırırken Yedikule Surp Pırgiç, Balıklı Rum Hastanesi gibi hastane vakıflarının seçim dışı tutulacağı ya da bu seçimlerin erteleneceği yönünde duyumlar arttı. Agos önceki hafta Prof. Dr. Toros Alcan ile yaptığı söyleşide konuyu manşetten gündeme getirmişti. 

Düşünce Platformu İnisiyatfinin facebook sayfasında biraraya gelen Türkiye Ermeni toplumundan 250’yi aşkın kişi “İrade gaspına hayır” başlıklı bir metne imza atarak “İrade gasbı manasına gelen böyle bir uygulamaya yol açacak olanlar, bugün Ermeni toplumuna yarın tarihe karşı sorumlu olacaklardır” dedi. Düşünce Platformu’nun facebook sayfası üzerinden imza verme süreci halen sürüyor.