Esad’a bağlı istihbarat, 41 sivili öldürüp çukurda yaktı!

The Guardian, 16 Nisan 2013 tarihinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı askeri istihbaratın 227. Birimi’nin, başkent Şam yakınlarındaki Tadamon’da en 41 sivili infaz ettiğini ve yaktığını ortaya çıkardı.

İngiltere’de The Guardian gazetesi, rejime bağlı güçlerin 2013’te başkent Şam’ın güneyindeki Tadamon Mahallesi’nde en az 41 sivili öldürmesi ve daha sonra yakmasına ilişkin görüntüleri yayımladı.

The Guardian’dan Martin Chulov’un anlatımı ve “Tadamon katliamı: Suriye gizli savaş suçu” başlığıyla paylaşılan görüntülerde, Suriye istihbarat görevlisi olduğu öne sürülen Amjad Youssuf’un, gözleri bağlı ve kelepçeli şekilde gözaltına alınan ve koşmaları söylenen sivilleri vurduğu görülüyor.

Chulov, kameraya kaydedilen birçok vahşet görüntüsü gördüğünü ancak özellikle bu son görüntülerin kendisini şoke ettiğini, sivillerin ölüme doğru yürüdüğünü ve bazen ölümlerinden hemen önce alay edildiklerini anlattı.

Katliam için bu sivil grubun neden seçildiğini belirlemenin zor olduğunu söyleyen Chulov, hakim görüşün, o bölgedeki sivillere çok güçlü ve ölümcül bir mesaj gönderilmek istendiği ve bu mesajın “muhaliflerin tarafına geçmemeleri” şeklinde olduğunu belirtti.

“Görüntülerin yayınlanması kolay olmadı”

Söz konusu görüntülere ulaşanların Suriye’den çıkmalarının uzun yıllar aldığına işaret eden Chulov, şunları kaydetti:

“Bu görüntülerin yayınlanması kararı kolay alınmadı ancak burada çok büyük bir kamu yararı var.

Burada bir Suriye devlet askeri birimi, silahsız, gözleri bağlı sivilleri bir infaz çukurunda infaz ediyor ve sonra cesetlerini yakıyor ve bu çukuru dolduruyor. Amjad hala vahşetiyle tanınan Birim 227’de görev yapan bir askeri istihbaratçı.”

Chulov, söz konusu videonun, rejimin istihbarat servisinin işlediği suçları ortaya koyması açısından önemli olduğuna değinerek, “Bu videonun ve ortaya çıkabilecek diğerlerinin, hala sevdiklerini arayan, hapishanede olup olmadıklarını bilmeyen binlerce aileye bir miktar adalet duygusu getirmeye başlamasını umuyoruz” ifadesini kullandı.

“10 yıllık savaşın görülmemiş tarafı”

Chulov, “Bunlar, savaşın en çok suç teşkil eden görüntülerinden. Görüntüler, bize 10 yıllık savaşın daha önce görülmemiş bir tarafını anlatıyor” diye konuşurken kaydı çeken ve sızdıran kaynağın, Suriye’nin dışında ve güvende olduğu bilgisi paylaşıldı.

Suriyeli gazeteci Halid Abdo ise Twitter’dan görüntülere ilişkin yaptığı paylaşımda şu bilgileri verdi:

“3 yıl önce Suriyeli bir genç askere gidiyor. Orada yüksek mevkide bir rejim subayından bilgisayarını tamir etmesi emrini alıyor. Merakından dolayı bilgisayarda katliamı belgeleyen bir videoyu izliyor. Görüntüleri sızdıran genç, videoyu izledikten sonra gördüğü vahşete karşılıksız kalamıyor ve Alevi olduğu için ailesi tarafından öldürülme veya terk edilme korkularını yenerek, klipte belgelenen suçu uluslararası davalarda bir araca dönüştürmeyi  planlayarak Türkiye’ye kaçıyor.

Türkiye’ye gelmeden önce Halep’teki muhaliflerin bölgelerine geçmek için Suriye rejiminden bir albayla anlaşarak ona 1500 dolar rüşvet vermek zorunda kalıyor. Bir süre sonra video kliple beraber Türkiye’den Fransa’ya gidiyor. Orada görüntüleri tanıştığı gazetecilere ulaştırıyor.”

KAYNAK;RUDAW