Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yurtdışı gezilerine 651 bin 350 lira harcamış

AK Partili Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, Portekiz ve Fas’a belediye meclis üyeleriyle geziler düzenlediği, bu iki gezi için ihaleyle toplam 651 bin 350 TL harcandığı öğrenildi.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 8 Nisan tarihinde “Meclis Üyeleri Teknik İnceleme Gezisi Hizmet Alım İşi” adı altında bir ihale düzenledi. İhalenin Portekiz’in Braga kentine 18-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenen gezi için yapıldığı öğrenildi. Yurtdışı gezisi için pazarlık usulüyle düzenlenen ihaleyle 372 bin 930 TL harcandı. Ayrıca yurtdışı gezisinin ihale sonucunun da geziden 15 gün sonra, 5 Mayıs tarihinde açıklanması dikkatleri çekti.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Portekiz gezisine belediye meclis üyelerinin, belediye başkan yardımcısının ve bazı bürokratların da götürüldüğü öğrenildi. Belediyenin internet sitesinde ise geziye ilişkin, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB), Portekiz’in Braga Belediyesi ile kardeş şehir olma yolunda ilk adımı atarak ‘Niyet Anlaşması’ imzaladı” denildi.

AK Partili belediyeden yapılan açıklamada geziye dair şu ifadelere de yer verildi: “Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ, meclis üyeleri ve belediye yetkililerinden oluşan Gaziantep heyeti, Braga Belediye Başkanı Ricardo Rio ile kısa bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda GBB Başkan Vekili Latif Karadağ, Gaziantep heyetini en iyi şekilde karşılayan Başkan Rio’ya teşekkürlerini sundu. İstişare toplantısının ardından düzenlenen törende Braga Belediye Başkanı Ricardo Rio, iki şehrin karşılıklı olarak birbirlerini destekleyeceklerini dile getirerek anlaşmanın iki şehre de hayırlı olmasını temenni etti.”

BAŞKA ÜLKELER DE VAR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin bir de Fas’a gezi düzenlediği ortaya çıktı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, belediye 9 Şubat tarihinde yine “Meclis Üyeleri Teknik İnceleme Gezisi Hizmet Alım İşi” adı altında bir ihale düzenledi. Bu ihalenin de 21-24 Şubat tarihleri arasında Fas Karallığı’na düzenlenen gezi için yapıldığı öğrenildi. Bu yurtdışı gezisi için de belediye bütçesinden 278 bin 420 TL harcandı. Ayrıca, Fas gezisi için düzenlenen ihalenin sonucu da geziden yaklaşık 2 ay sonra, 5 Mayıs tarihinde açıklandı.

Belediyenin Portekiz ve Fas gezileri için harcadığı toplam para ise tam 651 bin 350 TL’yi buldu.