Gaziantep Valiliği’nden vatandaşa 100 liralık ‘Bayram Alışveriş Çeki’ yardımı

Gaziantep Valiliği tarafından ihtiyaç sahibi 40 bin aileye ‘100 liralık’ bakkal alışveriş çeki verilecek. Marketlerde en ucuz 5 litrelik ayçiçek yağ 129 liradan satılırken Valilik tarafından büyük bir gururla ilan edilen bu hizmet, sosyal medyada büyük tepki gördü.

KRT’de yer alan habere göre;Gaziantep Valiliği, 40 bin ihtiyaç sahibine yönelik 100 liralık ‘Bakkal Alışveriş Çeki’ projesini hayata geçirdi. Gaziantep Valisi Davut Gül, büyük bir gururla sunulan projenin protokol imza törenine katıldı. Vali Gül, törende yaptığı açıklamalarda “Planlamamız yaklaşık olarak 40 bin aileye ulaşmak” dedi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, amacın hem mahalle bakkalından alışverişin teşvik edilmesi hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlara en yakın yerden alışveriş imkanı sağlamak olduğunu ifade etti. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi 40 bin aileye hediye çeki verilecek. Çeklerin kaymakamlık tarafından dağıtılacağı belirtildi.

 

Gaziantep Valisi Davut Gül, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında: “Geçmiş yıllarda vatandaşlarımızın, hayırseverlerimizin katkılarıyla bakkala olan borçlarını zimem (veresiye) defteri geleneği ile kapatıyorduk. Bu sene farklı bir uygulama yapacağız. Bu senedeki uygulamayı, vatandaşlarımızın borçlarını bakkallardan silerek değil kendilerine alışveriş çeki vererek sürdüreceğiz. Hayırseverlerimiz Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) aracılığıyla paralarını yatıracaklar. Yatırılan para karşılığında alışveriş çeklerimizi alacak alışverişlerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kayıtlı olan o mahalledeki ihtiyaç sahibi vatandaşımıza dağıtılacak. Her birinin miktarı 100 lira ama bu bir aileye 100 lira vereceğimiz anlamına gelmiyor. Ailenin ihtiyaç durumuna göre verilen çekler bakkallara gidilerek bakkallarda ya borcundan düşülecek ya da alışveriş yapılacak. Bakkallar da o çekleri bakkallar odasına getirecek ve en geç 1-2 gün içerisinde hesaplarına paralar yatırılacak. Planlamamız yaklaşık olarak 40 bin aileye ulaşmak ve 15 milyon civarında bir bütçeyi hayırseverlerimizin desteği ile ihtiyaç sahiplerine aktarmak.” İfadelerini kullandı.

Ekonomik çöküşün yaşandığı Türkiye’de hayat pahalılığı, yurttaşlar için ciddi bir problem yaratırken marketlerde en ucuz ayçiçek yağ, 129 liradan satılıyor. Hal böyleyken Valilik, büyük bir törenle 100 liralık çeklerin ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacağını açıklarken bu durum, sosyal medyanın gündemine oturdu.