Gericiler Malatya Atatürk Anıtı’nda bulunan çıplak genç heykelinden rahatsız

Malatya’da bulunan Atatürk Anıtı’nda çıplak genç heykelinden rahatsız olan çevreler, heykelin kaldırılması için yaptıkları başvurudan sonuç alamadı.

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre,Malatya Kanalboyu Caddesi’nde, Orduevi ile İsmet Paşa (Hürriyet) Parkı arasında bulunan Atatürk Anıtı’ndaki ‘çıplak genç’ heykeline karşı dinci çevreler bir kez daha harekete geçti.

1947 yılında heykeltıraşlar Nejat Sirel ve Hakkı Atamulu tarafından yapılan heykelden rahatsız olan bir grup avukat, heykelin kaldırılması için Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvurdu.

Ancak heykelin “halkın ahlaki değerlerine zıt” olduğunu öne süren grup, başvurusuna istediği yanıtı alamadı. Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başvuru dilekçesine karşılık “Bahse konu Atatürk Anıtı ile ilgili iş ve işlemler Koruma Kurulu izni doğrultusunda yapılabileceğinden Müdürlüğümüz tarafından yapılabilecek herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Yazımızın bilgi için başvuru sahibine ve Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne iletilmesi hususunda gereğini arz ederim” yanıtı verildi.