Günde ortalama 32 çocuk kayboluyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Ülkemizde şu an 100 binden fazla çocuk kayıp ve 2016 yılından itibaren ülkemizde kayıp çocukların sayılarına dair verileri açıklayacak tek bir kurum bile yok. Bundan daha büyük bir felaket olabilir mi?” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adli İstatistik verilerine göre 2008 – 2016 yılları arasında tam 104 bin 531 çocuk kayboldu. TÜİK bu tarihten itibaren kayıp çocuklara ilişkin verileri açıklamayı bıraktı.

“Çocuklar kaybolmuyor, biz kaybediyoruz” diyen Tekin CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, TÜİK’e tepki göstererek,  “Yalnızca 2008-2016 yılları arasında 16 ülkenin nüfusundan fazla çocuğumuz kaybolmuş. 2016 TÜİK bu verileri paylaşmayı 2016 yılında bıraktı. Tekrar soruyorum. 2016 – 2021 yılları arasında kaç çocuk kayboldu, bu çocukların kaçı bulunabildi, kaçı bulunamadı? Bu ülkeyi yönetenler çocuklarımızın canını koruyamayacak, şiddete, suça maruz kalan çocuklarımızın yanında olamayacaksa ne işe yarıyor?” diye sordu.

“Türkiye’de kaçırılan çocuk sayısı 3 kat arttı”

Tekin, “Türkiye’de kaçırılan çocuk sayısı son 9 yılda üç kat arttı. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de son 9 yılda kaybolan çocuk sayısı toplam 104 bin 531’dir. TÜİK, 2014’te 17 bin çocuğun kaybolduğunu bu rakamın ise son 9 yıl içindeki en yüksek rakam olduğunu bildirdi. Yılda ortalama 10 bin, günde ise 32 çocuk kaybolmaktadır” diye konuştu.

TÜİK istatistiklerine göre; Antep’te 2017 yılında 691 aile çocuklarının kaybolduğuna dair polis ve jandarmaya başvurdu.

Verilere göre kentte 11 yaşından küçük 258 erkek çocuk kayıp olarak kayıtlara geçti. Kız çocuklarında ise 11 yaşından küçük 67 kayıp vakası var.

Antep’te 11-17 yaş arasındaki kayıp ise toplam bin 486 çocuğa ulaştı. Böylece Antep’te toplamda bin 811 çocuk kayıp olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.

Antep Barosu eski Başkanı Bektaş Şarklı, kentte en çok Suriyeli çocukların kaybolduğunu ve bu durumun da dikkat çekici olduğuna işaret etti.

“En çok kayıp vakalarının olduğu iller”

Türkiye genelinde kayıt altına alınan erkek çocuğu kayıp vakalarının yüzde 55’i, Antalya, Diyarbakır, Antep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Adana, Ankara, Bursa, Denizli ve Urfa illerinde meydana geldi.

Verilere göre 2008-2016 yılları arasında kız çocukları en fazla Antalya’da kayboldu. Antalya’da 9 yıl içerisinde emniyet birimleri veya vatandaşlar tarafından bulunarak, güvenlik birimlerine getirilen kayıp kız çocuğu sayısı 4 bin 559 oldu.

Prof. Dr. Sevil Atasoy, Türkiye İstatistik Kurumu’nun son 7 yıl için açıkladığı verilerine göre, kaybolan çocuk sayısının 100 binin üzerinde olduğunu belirtti.

“Çeşitli şekillerde çocuklar evden kaybolabilir” diyen Prof. Dr. Atasoy, “Evden kaçanlar ya da büyük fuar alanlarında kaybolan çocuklar, bu durumlarda çocuklarımızı bulabiliyoruz. Ancak istatistiklere göre 10 kaybolan ya da kaçırılan çocuktan 1’i canlı bulunmuyor. Sayısal olarak Türkiye’de bu kaçırılan çocukların sayısı son 10 yılda üç kart artmış gibi duruyor. Şimdi ailelere böyle kötü ve üzücü bir duruma düşmemesi için önerilerim olacak” şeklinde konuştu.