HDP binasına ‘JİTEM’ notu bırakıldı;Polis üzerinde durmaya gerek yok dedi

Bursa’da HDP Gürsu İlçe Örgütü’ne kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından ‘JİTEM’ ifadesinin de yer aldığı notlar bırakıldı. Polisin ise “Çocuktur, pek fazla üzerinde düşünülmesi gerekmiyor” dediği öğrenildi.

HDP Bursa Gürsu İlçe Örgütü’nde 26 Nisan akşam saatlerinde kimliği belirsiz bir kişi tarafından tehdit notları bırakıldı. İlçe binasının önüne bırakılan notlarda, “187337002 JİTEM ulaştır”, “2 gün sonra JİTEM Bursa KOM her yere sorun ifade verin, Allah var gam yok” gibi tehdit içerikli ifadeler yer aldı.

Parti yöneticileri söz konusu notu, Gürsu Polis Karakolu ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim ederek, suç duyurusunda bulundu. HDP Gürsu İlçe Eş Başkanı Yücel Demir, ilçe örgütüne bırakılan notlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Doğan Kaynak’ın haberine göre, ilçe örgütüne bırakılan notlarda “JİTEM” yazıldığına dikkati çeken Demir, parti olarak yıllardır bu tarz tehdit ve tacizlere maruz kaldıklarını ifade etti. Demir, yaptıkları parti çalışmalarından dolayı bu tehditlerle hep karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Demir, “Daha önce ‘ülkücüler’ bizi sözlü olarak ‘hayatta kalma şansınız yok’ diye tehdit etmişlerdi. Çok ciddiye almamıştık” dedi.

ÇOCUK OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Notları bulduktan sonra parti yönetimine haber verdiğini aktaran Demir, daha sonra Gürsu Polis Karakolu ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti. Demir, daha sonra polisin telefonla arayarak kamera görüntülerini incelediklerini ve not bırakan kişinin 16 yaşında bir çocuğun olduğunu ileri sürdüklerini söyledi.

Demir, “Polis bize  ‘16 yaşında bir çocuktur, pek fazla üzerinde düşünülmesi gerekmiyor,’ dedi. Ben de onlara 16 yaşın da ki bir çocuk bizi JİTEM’le tehdit etme cesaretini buluyor. JİTEM’i bilen bir kişiye cahil demek doğru değildir. Bunları ona öğreten birileri de var demek ki dedim” dedi.