Irak’ta temaslarda bulunan HDP’li Sezai Temelli, Türkiye ve emperyalist güçlerin bölgeyi istikrarsızlaştırmak için saldırılarını artırdığını belirtirken, HDP’li Feleknas Uca ise, “Herkes savaş siyasetinin sorunları çözmeyeceği noktasında aynı fikirdeydi” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dış İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feleknas Uca ile Van Milletvekili Sezai Temelli, Federe Kürdistan Bölgesi’ne ve Şengal’e yönelik saldırılar ardından Irak’ta temaslarda bulundu. Bağdat ve Süleymaniye’de 3 günlük bir ziyaret gerçekleştiren HDP heyeti, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Teli Kürtleri, Êzidî toplumunun temsilcileri, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) temsilcileri ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Bağdat ve Süleymaniye’de temaslarda bulunan HDP Genel Başkan Yardımcısı Feleknas Uca ve HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, görüşmelerde neler konuşulduğunu Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Berivan Altan ve Müjdat Can’a anlattı.

UCA: BARIŞ GÖRÜŞMELERİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ

Uca, partilerine yönelik saldırılar ile Türkiye’nin sınır dışı operasyonlarına karşı diyalog yolunu tercih ettiklerini ve bu konuları konuşmak için Irak’ı ziyaret ettiklerini ifade etti. “Çözümün diyalog ve barış yöntemiyle yapılması için Irak’ta temaslarda bulunduk” diyen Uca, Berhem Salih ve Irak’taki siyasi partilerle yaptıkları görüşmelerde savaş tezkerelerine yönelik tutumlarını dile getirdiklerini ifade etti.

Uca, Ortadoğu’daki gelişmelerin, Şengal’in durumu ve Türkiye’nin bölgede yürüttüğü saldırıların görüşmelerde gündeme geldiğini aktardı. Uca, “Böylesi bir dönemde bu düzeyde görüşmeler yapmak bizim için çok önemli. Bu görüşmelerin bölgedeki sorunların diyalog ve barış yoluyla çözülmesi için önemli bir mesaj olduğunu düşünüyoruz. HDP olarak barış görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Kürt halkı ve toplumuna dönük, Şengal’e dönük bu saldırılara izin vermeyeceğiz. Bu nedenle 3’üncü Yol politikamızı demokrasi güçleri ile sürdüreceğiz” diye konuştu.