HDP Kartal İlçe Örgütü’ne polis baskını

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kartal İlçe Örgütü binasına öğlen saatlerinde polis baskını gerçekleşti. İçeriği öğrenilemeyen bir soruşturma kapsamında baskının gerçekleştiği belirtilirken, baskının ilçe eş başkanları ve yöneticilerinin olmadığı zamanda yapıldığı öğrenildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kartal İlçe Örgütü binası öğlen saatlerinde polisler tarafından basıldı. Baskının ilçe eşbaşkanları ve yöneticilerinin olmadığı zamanda yapıldığı öğrenildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturmanın “suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla olduğu belirtilirken, aramanın bu suçlama ile ilgili “makul şüphe” olduğu gerekçesiyle yapıldığı kaydedildi.

Binada saatler süren aramada, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafları, Demokratik Modernite ile Jineoloji dergilerine polis tarafından el koyuldu.

İlçe binasının basılması üzerine partililer ve çok sayıda yurttaş ilçe binasının önüne gitti. Kitle ilçe binası önünde baskını protesto etti. “HDP halktır, halk burada” sloganlarını atan kitle ile polis arasında arbede yaşandı.

İlçe binasında arama sonlanırken, polis ve TOMA araçlarının ilçe binası önünde bekleyişi sürüyor. Kitlenin de ilçe binası önünde bekleyişi sürerken, HDP İstanbul Eş Başkanlarının ilçe binasında basın açıklaması yapması bekleniyor.

Kaynak;sendika.org