HDP Kongresi için hazırlıklar başladı: Bir yere gitmiyoruz

HDP’nin haziran sonunda yapmayı planladığı büyük kongrenin hazırlıkları başladı. Kapatma davasının gölgesinde yapılacak kongrenin mesajının “Varız, buradayız, bir yere gitmiyoruz” olması bekleniyor.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre;

Hakkında kapatma davası süren Halkların Demokratik Partisi (HDP) daha önce ertelediği büyük kongreyi önümüzdeki aylarda yapma kararı aldı. HDP’nin 5. Olağan Büyük Kongresi’nin haziran sonu, temmuz başında yapılması planlanıyor. Kongre hazırlığı için konferanslar yapılırken genel merkezde kurulan 3 komisyon da çalışmaya başladı. HDP’li yöneticiler kapatma davası devam ederken yapılacak kongrenin mesajının “Biz varız, buradayız” olacağını ifade ediyor.

HDP’nin 5. Olağan Büyük Kongresi’ni yapma kararı 17 Nisan’da toplanan Parti Meclisi’nde alındı. Kongre hazırlıkları için genel merkezde 3 komisyon kuruldu. Bir komisyon kongrenin teknik hazırlıkları için çalışacak, bir komisyon kongrenin ana mesajı, sloganları, kongrede ele alınması gereken konular üzerinde ön hazırlıklar yapacak. Mutabakat Komisyonu olarak nitelendirilen üçüncü komisyon ise Parti Meclisi aday adayları ve eş başkanların belirlenmesi için çalışacak.

KONGRE TARİHİ İÇİN 26 HAZİRAN-3 TEMMUZ KONUŞULUYOR

Kongrenin teknik hazırlıkları kapsamında ise çalışmalar devam ediyor. Kongrenin 2020 yılında olduğu gibi yine Ankara Spor Salonu’nda yapılması planlanıyor. Kongre tarihi için salonun durumuna göre 26 Haziran ya da 3 Temmuz konuşuluyor.

PARTİ MECLİSİ’NDE TAZELENME, YENİLENME İHTİYACI

HDP’li yetkililer daha önce bir yıl erteleme kararı alınan kongrenin şimdi yapılma nedenini üç gerekçeye dayandırıyor. Birinci neden siyasi partilerin 2 yılda bir kongre yapma zorunluluğu. Partiler bunu bir yıl erteleyebiliyor. Ancak HDP bu hakkı kullandığında en geç Şubat 2023 tarihinde kongresini yapmak zorunda kalacak. Parti yetkilileri Türkiye’nin daha yoğun bir seçim havasına gireceği Şubat 2023’te kongre yapmanın zor olacağını ifade ediyor. Ayrıca kongre yapılsa dahi yeni oluşacak yönetimin deneyime sahip olmadan seçime gitmesinin yaratabileceği sıkıntılara dikkat çekiliyor. Kongre erteleme kararının geri alınmasının ikinci nedeni ise tutuklama, görev değişikliği ve hastalık gibi nedenlerle Parti Meclisi’nin nerdeyse yarı yarıya boşalmış olması. Parti yöneticileri bu konuda da hem seçim sürecini götürecek kadroların artması gerektiğine hem de Parti Meclisi’nde bir tazelenme ve yenilemenin yaratacağı heyecana dikkat çekiyor.

KONGRENİN MESAJI: BİZ VARIZ, BURADAYIZ, BİR YERE GİTMİYORUZ

HDP’nin kongre sürecine girmesinin bir önemli nedeni de tabanda motivasyonu arttırmak. Bir parti yöneticisi bu durumu, “Çok yoğun baskılara, kapatma davasına karşın çok güçlü Newroz kutlamaları, ardından 8 Mart kutlamaları yapıldı. 1 Mayıs’a çok güçlü katılımlar oldu. Tüm bunların ardından bunu güçlü bir kongre ile taçlandıralım istiyoruz. Bu kongre bir anlamda yaşanan onca baskıya karşı “Biz varız, buradayız, bir yere gitmiyoruz” mesajı olacak. Bu nedenle çok büyük bir salonda kongremizi gerçekleştirmek istiyoruz” sözleriyle anlattı.

EŞ BAŞKANLAR DEĞİŞECEK Mİ?

Kongrede Parti Meclisi üyelerinde geçmiş kongrelerde olduğu gibi yüzde 50-60’ı bulan bir değişim yaşanması bekleniyor. Ancak eş genel başkanların durumu henüz belli değil. Bu konunun Mutabakat Komisyonu’nda ele alınacağı, ancak şu ana kadar bu konuda herhangi bir görüşme yapılmadığı ifade ediliyor. Parti kulislerine göre iki eş genel başkanın görevlerine devam etmesi sürpriz olmayacak.