HDP;Aynur Doğan şahsında yasaklanan Kürt halkının dilidir

İktidarın Kürtçe’ye yönelik saldırıları ve en son Aynur Doğan konserinin AKP’li Derince Belediyesi tarafından iptal edilmesine ilişkin Kürtçe Yol Haritasını İzleme Komisyonu Eş Sözcümüz Dersim Dağ tarafından yapılan açıklama:

Bu toprakların en kadim dillerinden biri olan Kürt dili üzerinde uygulanan yüzyıllık baskı ve asimilasyon politikaları özellikle 2015 yılından sonra bir üst aşamaya geçerek tam bir kırım politikasına dönüşmüştür. Kürt dili ve kültürüne yönelik uygulanan baskıcı ve yasakçı politikaların en son örneği Aynur Doğan tarafından Kocaeli’nin Derince ilçesinde verilecek olan konserin hiçbir gerekçe gösterilmeden AKP’li belediye tarafından iptal edilmesidir.

Bizler Kürt dili başta olmak üzere bu toprakların en büyük kültürel ve tarihsel zenginliği olan Türkçe dışındaki dillere karşı uygulanan sansür, yasaklama, baskı ve bir bütün olarak asimilasyon politikalarını kabul etmiyoruz. Bu yasakçı zihniyetin belediyelere kadar yayılmış olması yaşanan durumun ne kadar vahim olduğunu göstermektedir.

Bu bağlamda Kürt dili üzerinde sistematik olarak uygulanan politikalara karşı bütün dillerin kendilerini özgürce yaşatıp geliştirmesi için verilen mücadelenin yanında olmaya devam edeceğiz.

Dersim Dağ
HDP Kürtçe Yol Haritasını İzleme Komisyonu Eş Sözcüsü
16 Mayıs 2022