Helikopterde atıldığı iddia edilmişti,altı aydır iddianame hazırlanmadı

Van’ın Çatak ilçe kırsalında 11 Eylül 2020’de operasyona çıkan askerler tarafından Servet Turgut ile birlikte gözaltına alınan Osman Şiban’ın, helikopterden atıldığı öne iddia edilmişti.

Servet Turgut “helikopterden düştü” denilerek yatırıldığı hastanede 22 sonra hayatını kaybetti. Ağır yaralı olan Osman Şiban da uzun süre tedavi gördü.

Gazete Duvar’dan Salih Sertkal’a konuşan  Avukat Hamit Koçak, aylar boyunca bir iddianame hazırlanmamış olmasında artık bir kasıt aradıklarını söyledi.

AYM’YE BAŞVURDULAR

Aylar geçmesine rağmen hâlâ bir iddianame hazırlanmamasına tepki gösteren avukat Koçak, bunun ciddi bir ihmal olduğunu belirtti. Soruşturmayı yürüten savcılığın dosyaya koyduğu kısıtlılık kararının davam ettiğine de dikkat çeken Koçak, kararın kaldırılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaptıklarını, ret kararının ardından Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını anlattı.

“YARGI İHMALKAR”

Koçak, olayın gerçekleştiği dönemde soruşturmayı başlatan savcılık ile görüştüklerini belirterek “Savcılık bize soruşturmayı bir an önce bitireceğini söylese de sonrasında dosyayı kulak ardı etti. Dosyada bulunan müdafi avukatlar olarak soruşturmayı yürüten ilgili savcılıkla iddianamenin bir an önce hazırlanması için sürekli görüştük. Savcılık da bize her defasında soruşturmadaki ilgili hususların henüz tamamlanmadığı şeklinde beyanlarda bulundu” dedi. Koçak’a göre, savcılığın bu tavrı, bilinçli…

Yargı mercilerinin bu tavrını “ihmalkâr” olarak nitelendiren Koçak, soruşturma dosyası üzerinden 19 ay geçmesine rağmen bir iddianamenin hazırlanmayışının bunun somut göstergesi olduğunu ifade etti.