Her ay 15 bin Suriyeli gönderilecek;Bakanın sözleri..

Lübnan Göç ve Mülteciler Bakanı İsam Şerafeddin, her ay 15 bin sığınmacıyı Suriye’ye geri gönderme planları olduğunu ifade etti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile yaptığı toplantıdan sonra basına açıklamalarda bulunan Göç ve Mülteciler Bakanı İsam Şerafeddin “Savaşın sona ermesinden sonra Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmeleri kabul edilemez” diye konuştu.

Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin geri gönderilmesi hususunda hazırlanan önerinin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bölge Direktörü Ayaki Ito’ya sunulduğu bilgisini veren Şerafeddin, BM’nin mülteciler konusundaki önerilerini gözden geçireceğini belirtti.

Şerafeddin, detay veremeden Türkiye, Irak ve Ürdün’le Suriyelilerin dönüşüne ilişkin bir dörtlü plandan da söz etti.

YASAL OLARAK GÖNDERİLECEK

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, 20 Haziran’da yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun destek vermemesi halinde Suriyeli mültecilerin yasal yollardan ülkeden çıkarılması için adım atacaklarını söylemişti.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre Lübnan’da kayıtlı 850 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Lübnan hükümeti ise bu sayının 1,5 milyon civarında olduğunu belirtiyor. 

TÜRKİYE’DEKİ MÜLTECİ SAYISI

2021 yılı itibarıyla Türkiye’de “geçici koruma” kapmasındaki Suriyeli sayısı 3,7 milyon kişi olup Türkiye’deki 10 milyonu aşkın yabancı uyruklu kişi içerisindeki en büyük grubu oluşturmaktadır. Bu, Türkiye’yi dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke yapmaktadır.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Lübnan’da 865 bin, Ürdün’de 662 bin, Irak’ta ise 242 bin Suriyeli mülteci var.

HABER KAYNAĞI