İBB tarafından teklif edilen ulaşım zamlarına karşı Geçinemiyoruz eylemi

İBB tarafından teklif edilen ve önümüzdeki hafta UKOME toplantısında görüşülecek olan ulaşım zamlarına karşı Kadıköy Rıhtım’da eylem yaptı.

Sendika.org’ta yer alan habere göre,İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşıma yüzde 50 zam yapmak istemesine “Geçinemiyoruz” diyenler Kadıköy’de tepki gösterdi. TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal eylemde söz aldı. Koçal, “Her akaryakıta gelen zamda tüketiciye yeni bir zamla yük getirmeyelim” dedi. Açıklamayı okuyan Nihayet Düzel şunları söyledi:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin 23 Mart Çarşamba günü gerçekleşen Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nin toplantısına önerdiği toplu ulaşım ücretlerine yüzde 50, servis ücretlerine yüzde 40 zam teklifi reddedilmişti. UKOME’nin 4 Nisan Pazartesi günü zam gündemiyle tekrar toplanacağını bilgisi üzerine ulaşım zammı hazırlıklarına karşı uyarı amacıyla bugün toplandık.

23 Mart Çarşamba günü yapılan toplantıda önerilen %50 zam eğer UKOME tarafından reddedilmeseydi, 430 TL olan aylık ulaşım abonman bedeli yapılacak zamla 645 TL’ye yükselecekti. Yani İstanbul’da asgari ücretli bir çalışandan maaşının %15’ini sadece ulaşım masraflarına harcanması bekleniyor.

İndirimli öğrenci kartlarında ise daha önce İstanbul’da uygulanmayan bir yöntem önerildi. 25-30 yaş arası açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri için 78 TL olan aylık abonmanın 267 TL’ye, 30 yaş üstü açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri 390 TL’ye yükseltilmesi talep edildi.