İBB’nin Sultanahmet Meydanı’ndaki Ramazan etkinliklerine Valilik engeli

İstanbul Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘kültür varlıklarının bulunduğu alanlarda etkinlik yapılamayacağı’ yönündeki kararı doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Sultanahmet Meydanı’nda ramazan etkinliği yapmasına izin vermedi.
Yol Haber’de yer alan habere göre,

AKP yönetimindeki İBB, Sultanahmet Meydanı’nda pek çok Ramazan etkinliği düzenlemişti.

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, 23 Mart’ta gönderdiği bir yazıyla Sultanahmet Meydanı, Yenikapı etkinlik alanı, Maltepe Orhangazi Şehir Parkı ve 36 ilçede yapmayı planladıkları etkinlikler konusunda İstanbul Valiliği’ni bilgilendirdi.

İstanbul Valiliği ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘kültür varlıklarının bulunduğu alanlarda etkinlik yapılamayacağı’ kararına dayanarak, Sultanahmet Meydanı’nda kurulacak stantların ve etkinliğin orada bulunan çok sayıdaki kültür varlığı olarak tescilli anıt eserlerin görünürlüğünü ve algılanmasını olumsuz yönde etkileyeceği gerekçesiyle yapılamayacağını bildirdi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun ise konuya ilişkin olarak ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür varlıklarının olduğu anlarda etkinlik yapılmaması yönünde kararı nedeniyle Sultanahmet Meydanı’nda etkinlik yapılmasına izin verilmediğini söyledi. Ongun, ancak kentteki 8 meydanda ramazan etkinlikleri yapacaklarını bildirdi.