İddia: Soylu devreye girdi, Ankara Başsavcı Vekili ‘Peker krizi’ nedeniyle görevden alındı

Ankara Başsavcı Vekili Tufan’ın tenzili rütbeyle tayin edilmesinin altından ‘Sedat Peker’ krizi çıktı. Ankara Emniyeti’yle anlaşmazlık yaşayan Tufan için Soylu’nun devreye girdiği öne sürüldü.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun geçen ay 5 bin hâkim ve savcının görev yerini değiştirdiği kararnamenin en sürpriz ismi Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Alparslan Tufan oldu.

DW Türkçe’nin haberine göre Tufan’ın tenzili rütbeyle Ankara Batı Başsavcı Vekilliği’ne atanmasının altından Ankara Emniyeti’yle adliye arasındaki ‘Sedat Peker’ krizi çıktı.

Gelecek Partili Selçuk Özdağ’a saldırı soruşturmasında MHP’lilerin tehditlerine ve hedef göstermelerine maruz kalan Alparslan Tufan’ın ‘sürgün’ edilmesi için içişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun devreye girdiği öne sürüldü.    

İddiaya göre Ankara Emniyeti Organize Suçlar Şubesi, Mersin’de Sedat Peker’le bağlantılı grubu ‘uyuşturucu’ iddiasıyla izlemek istedi. Konu, KOM’dan sorumlu Başsavcı Vekili Alparslan Tufan’ın önüne gitti

Tufan, suç yerinin Mersin olduğunu belirterek yetkinin Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nda olduğunu söyledi. Durum Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz aracılığıyla İçişleri Bakanı Soylu’ya iletildi.

Sedat Peker’in Mersin’e gelen uyuşturucularla ilgili suçladığı Soylu da, Bataklık, Atadedeler gibi dosyalara bakan Başsavcı Vekili Tufan’ın görevden alınması için kulis yaptı.

Ankara Adliyesi’nde Tufan’a bağlı çalışan bir savcının da Sakarya’ya sürüldüğü ifade edildi.

PEKER’DEN ANKARA EMNİYET MÜDÜRÜ’NE: AKRABANIN HATIRI BİTTİ, GÖRECEKSİN

Bu arada Sedat Peker, “Deli Çavuş” adlı Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla bilinen Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz hakkında açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, bir akrabasından dolayı Yılmaz hakkında açıklamada bulunmadığını savunan Peker, “Sana sözüm olsun, toplattırdığın tüm rüşvet paralarının kimlerde olduğunu ayrıca da neler yaptığını tüm dünyaya anlatacağım. Seni cezaevlerinde göreceğim” dedi.

Peker’in Yılmaz hakkında “Sözde Ankara Emniyet müdürüsün. Emniyet Genel müdüründen daha çok gücün var. Tüm tayin listelerini sen yapıyorsun” iddiasına yer verdiği açıklamasında “Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, akrabanın hatırı için sana hiç dokunmuyordum. Artık benden her kötülüğü bekle. Benim Mersin’de hangi yakınım var da, ona uyuşturucu takibi yapıp, benim ismimi o dosyaya karıştıracaksın? Size yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.  

Peker paylaşımında devamla şunları yazdı: “Alpaslan Tufan isimli sayın savcının ismini bugün ilk defa duydum. Adam namuslu adam. Bu adamların Sedat Peker ile ilgisi yok demiş. Adamı tayin ediyorsunuz. Hukuk adamı böyle olur. Devletin namusu böyle korunur. Elbet bu devir değişir. Elbet devran döner. Seni cezaevlerinde göreceğim. O çaldığın paraları da yiyemeyeceksin, GÖRECEKSİN. DW Türkçe kanalında yayınlanan videoyu Alican Uludağ isimli gazeteci yayınlamış. Ulan yazıklar olsun, artık seninle de işim var. Akrabanın hatırı artık bitti. GÖRECEKSİN…